Artykuły

Jerzy Szymański (1927-2015)

Zmarł prof. Jerzy Szymański. Jeden z najwybitniejszych polskich śpiewaków operowych drugiej połowy XX wieku pochodził z Torunia. Należał do grona najwspanialszych legend Opery Bałtyckiej w Gdańsku.

Jerzy Szymański urodził się 9 marca 1927 roku w Toruniu w rodzinie o tradycjach muzycznych. Już jako dziecko uczył się gry na fortepianie. Po drugiej wojnie światowej zapisał się do chóru kościelnego i rozpoczął naukę śpiewu w muzycznej szkole średniej - w klasie Konstancji Święcickiej. Nawiązał współpracę z Zespołem Radiowym Pomorskiej Rozgłośni Polskiego Radia w Toruniu, który w tamtym czasie znany był jako Kwartet Zenona Jarugi. 1 października 1949 roku został solistą Państwowej Filharmonii i Opery Bałtyckiej w Gdańsku.

Należał do grona najwspanialszych legend Opery Bałtyckiej w Gdańsku. Przez ponad 20 lat związany pracą pedagogiczną w Akademii Muzycznej w Gdańsku, a następnie z Akademią Muzyczną w Bydgoszczy. Wykształcił grono znanych śpiewaków, do których należą: Józef Figas, Wojciech Lewandowski, Andrzej Kosecki, Jerzy Mechliński, Piotr Kusiewicz, Mirosław Woźniak, Piotr Kubowicz. Za swoją działalność operową i pedagogiczną otrzymał odznaczenia i nagrody, m.in. Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski, Złoty Krzyż Zasługi, Zasłużony Działacz Kultury, Nagrodę Muzyczną Miasta Gdańsk, Nagrodę Ministra Kultury i Sztuki, Nagrody Rektorskie Akademii Muzycznych w Gdańsku i Bydgoszczy.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji