Artykuły

Gdańsk. Zmarł Jerzy Szymański

4 lipca zmarł prof. Jerzy Szymański, jeden z najwybitniejszych polskich śpiewaków operowych II połowy XX wieku. Należał do grona najwspanialszych legend Opery Bałtyckiej w Gdańsku.

Laureat międzynarodowych konkursów wokalnych w Moskwie, Genewie i s'Hertogenbosh. Ponad 20 lat związany pracą pedagogiczną w Akademii Muzycznej w Gdańsku, a następnie z Akademią Muzyczną w Bydgoszczy. Wykształcił grono znanych śpiewaków, do których należą m.in. Józef Figas, Andrzej Kosecki, Jerzy Mechliński, Piotr Kusiewicz, Piotr Kubowicz.

W swoim repertuarze posiadał 45 partii operowych, wśród których zdobył ogromne uznanie, jako: Zbigniew w "Strasznym dworze" i Stolnik w "Halce" St. Moniuszki, Gremin w "Eugeniuszu Onieginie" P. Czajkowskiego, Don Basilio w "Cyruliku sewilskim" G. Rossiniego, Falstaff w "Wesołych kumoszkach" z Windsoru O. Nicolaia, a przede wszystkim jako Mefisto w "Fauście" Ch. Gounoda oraz tytułowy Borys Godunow M. Musorgskiego.

Za swoją działalność operową i pedagogiczną otrzymał liczne odznaczenia i nagrody, m.in. Złoty Krzyż Zasługi, Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski, Zasłużony Działacz Kultury, Nagroda Muzyczna Miasta Gdańsk, Nagroda Ministra Kultury i Sztuki, Nagrody Rektorskie Akademii Muzycznych w Gdańsku i Bydgoszczy.

Uroczystości żałobne rozpoczną się w Bazylice katedralnej w Gdańsku-Oliwie w piątek, 17 lipca 2015 r., o godz. 8.30. Pogrzeb odbędzie się na Cmentarzu w Oliwie tego samego dnia o godz. 10.30.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji