Artykuły

Częstochowa. Opera Donizettiego na ekranie

W maju częstochowski OKF rozpoczął cykl "Opera na ekranie - The Met: Live in HD". Publiczność z zachwytem obejrzała "Eugeniusza Oniegina". Teraz pora na "Łucję z Lammermooru". Spotkanie z operą zaplanowano na niedzielę 21 czerwca. Początek o godz. 18.30.

Wiele słynnych teatrów transmituje swoje przedstawienia, ale to Met była pierwsza i tylko ona robi to na ogromną skalę. Ta muzyczna scena z najwyższej półki słynie ze wspaniałych głosów. Polacy są na niej od dawna. Obecnie Aleksandra Kurzak, Piotr Beczała, Mariusz Kwiecień. Wcześniej Teresa Żylis-Gara, Małgorzata Walewska, Wiesław Ochman, Adam Didur. A prawdziwą królową Met była na przełomie XIX i XX w. ubóstwiana przez Amerykanów Marcelina Sembrich-Kochańska.

Mariusza Kwietnia i Piotra Beczałę częstochowianie podziwiali już w "Eugeniuszu Onieginie" [na zdjęciu]. Polscy artyści znaleźli się także w obsadzie "Łucji z Lammermooru".

Operę w trzech aktach z muzyką Gaetana Donizettiego i librettem Salvatora Cammarano, oparto na powieści Waltera Scotta. Historia dwojga szkockich kochanków naznaczona jest tragicznym piętnem. Łucja i Edgar zaręczają się wbrew woli mocno zwaśnionych rodów. Brat bohaterki - lord Henryk Ashton podstępnie doprowadza do ślubu siostry z lordem Arturem Bucklawem. Aranżowane małżeństwo ma oczywiście podtrzymać świetność rodu. Oszalała z rozpaczy Łucja popełnia krwawą zbrodnię. Widowisko wyreżyserowała Mary Zimmerman.

Rolę tytułowej bohaterki kreuje Anna Netrebko. Wspomniany Mariusz Kwiecień wciela się w brata-tyrana. Ukochanym Edgarem jest Piotr Beczała, który dosłownie w ostatniej chwili zastąpił z wielkim powodzeniem niedysponowanego nagle Rolando Villazona. W tę samą rolę zaśpiewał podczas premierowego spektaklu w Operze Narodowej w 2008 roku. Reżyserem tego widowiska był Michał Znaniecki.

Niedzielne spotkanie z operą w OKF-ei (Al. NMP 64) potrwa 2 godziny i 35 minut. Zaplanowano jedną przerwę. Film wyposażono w polskie napisy. Bilety kosztują 30 zł.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji