Artykuły

Kraj. "Człowiek i nadczłowiek" z National Theatre w Multikinach

18 czerwca sieć kin Multikino zaprezentuje kolejny spektakl teatralny w ramach retransmisji NT live. Będzie to "Człowiek i nadczłowiek" George'a Bernarda Shawa z Ralphem Fiennesem w roli głównej.

Nominowany do Oscara Ralph Fiennes (znany m.in. z filmów "Angielski pacjent", "Lista Schindlera", "Wichrowe wzgórza" oraz spektaklu "Edyp" w londyńskim Teatrze Narodowym) gra Jacka Tannera w dowcipnym, prowokacyjnym klasyku "Człowiek i nadczłowiek" ("Man and Superman") autorstwa George'a Bernarda Shawa, nie wystawianym w Polsce od 1928 roku. Spektakl w ramach cyklu NT live 18 czerwca pokaże sieć Multikino.

Jack Tanner, radykalny myśliciel o anarchistycznych poglądach i bogaty kawaler, wydaje się niezbyt trafionym wyborem jako opiekun dla młodej i ponętnej dziedziczki, Anny. Mimo wszystkich wad Tannera Anna postanawia wykorzystać swój czar, aby go oswoić i ostatecznie poślubić "rewolucjonistę", mimo, że w niej samej kocha się młody poeta, być może bardziej odpowiedni kandydat do jej serca. Tanner, przerażony pierwszymi powiewami udomowienia, ostrzeżony przez swojego szofera, ucieka do Hiszpanii, gdzie zostaje porwany przez bandytów i spotyka Diabła. W eksperymentalnej sennej sekwencji w trzecim akcie, nazwanej "Don Juan w piekle", kosmiczna walka płci (nieba i piekła) otrzymuje pełną alegoryczną i filozoficzną oprawę, w pełni uzasadniając podtytuł sztuki "Komedia i Filozofia". Tanner budzi się odnaleziony przez Annę i godzi się na los złowionego męża. Sztuka z 1903 roku to owoc filozoficznych poglądów Shawa, upatrującego w "sile życiowej" środek do udoskonalenia rodzaju ludzkiego. Sztuka, w reżyserii Simona Godwina, będąca połączeniem komedii romantycznej, epickiej opowieści i powiastki filozoficznej, uważana za współczesną wersję "Don Giovanniego" Mozarta, zadaje fundamentalne pytanie o to jak współcześnie żyjemy.

Przedstawienie z polskimi napisami będzie prezentowane 18 czerwca w siedemnastu kinach sieci Multikino: Bydgoszcz, Gdańsk, Gdynia, Katowice, Kraków, Lublin, Łódź (Silver Screen), Olsztyn, Poznań Stary Browar, Rzeszów, Sopot, Szczecin, Warszawa Ursynów, Warszawa Złote Tarasy, Włocławek, Wrocław Arkady Wrocławskie oraz Zabrze.

Cikanek film Sp. Z o.o.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji