Artykuły

Bydgoszcz. Klara Bielawka wyróżniona w Kaliszu

24 maja zakończyła się kolejna edycja Kaliskich Spotkań Teatralnych, podczas których wyróżniono Klarę Bielawkę za rolę Odnalezionego Dziennika w spektaklu "Afryka" Agnieszki Jakimiak w reż. Bartka Frąckowiaka z Teatru Polskiego w Bydgoszczy.

Jury w składzie: Łukasz Lewandowski, Iulia Popovici i Agata Siwiak doceniło aktorkę "za świadomość teatralnych konwencji i odwagę ich łamania w charakterystyczny, pełen dowcipu sposób."

"Afryka" to pierwsza z premier sezonu 2014/2015 w Teatrze Polskim w Bydgoszczy, wpisująca się w nurt PÓŁNOC-POŁUDNIE, w myśl którego ważnym współczesnym wyzwaniem etycznym i poznawczym jest dostrzeżenie, że poza nowoczesnością europejską, istnieją również inne "alternatywne formy nowoczesności": nowoczesności azjatyckie, bliskowschodnie, afrykańskie czy południowoamerykańskie.

Autorka sztuki i reżyser Bartek Frąckowiak podkreślają: "To nie jest historia Afryki. To historia kilku pojęć wędrujących po Europie od czasów kolonializmu przez okres dekolonizacji aż po dzisiaj. Ryszard Kapuściński był świadkiem odzyskiwania niepodległości przez Ghanę, Kongo, Nigerię, Mozambik i wiele innych krajów w latach pięćdziesiątych i sześćdziesiątych. My przyglądamy się procesom, które doprowadziły do ich ponownego uzależnienia od Europy - zarówno na płaszczyźnie polityczne i ekonomicznej, jak w wymiarze fantazmatycznym. To opowieść o kilkunastu wyobrażeniach, które pracują na to, żeby procesy produkcji były niewidzialne i zarazem nieuczciwe, żeby obojętność wchodziła w płynną relację z wyzyskiem, żeby z dyskursu rasistowskiego uczynić neutralny i przezroczysty język."

Klara Bielawka - (ur. 1984) Absolwentka Wydziału Aktorskiego Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej im. L. Solskiego w Krakowie (2008). W 2007 roku "Dialog" opublikował jej sztukę "Zrazy". Została nagrodzona Wyróżnieniem Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego za rolę Joasa w przedstawieniu "Sędziowie" oraz za rolę Szen Te I w przedstawieniu "Dobry człowiek z Seczuanu" na XXVI Festiwalu Szkół Teatralnych w Łodzi. Za rolę Szen Te otrzymała Nagrodę Aktorską na Międzynarodowym Festiwalu Szkół Teatralnych Setkani w Brnie. Szerszej publiczności znana m in. z spektakli Teatru Telewizji: "Amazonia" (2015) w reż. Bodo Koxa oraz "Moralność pani Dulskiej" (2013) w reż. Marcina Wrony.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji