Artykuły

Lublin. Premiery na początek roku

Kaziu, nie męcz ojca" - to jedno z powiedzonek, które z "Żołnierza królowej Madagaskaru" trafiło pod strzechy. Premiera tego wodewilu, należącego do kanonu lżejszego repertuaru polskiej sceny, już wkrótce w Teatrze im. Osterwy. Natomiast Teatr im. Andersena przygotowuje się do realizacji nowej sztuki Joanny Kulmowej.

Farsę "Żołnierz królowej Madagaskaru" napisał w 1879 r. Stanisław Dobrzański, ale na scenach na dobre gości ona od 1936 r. jako wodewil w przeróbce (oraz z piosenkami) Juliana Tuwima i muzyką Tadeusza Sygietyńskiego. To sztuka, która powinna zaspokoić naszą potrzebę humoru i satyry, pełna muzyki, wkładająca kij w obyczajowe konwenanse, przywołująca atmosferę dawnych kabaretów, teatrzyków letnich i varietes. Opowiada o przyjeździe do stolicy prowincjonalnego adwokata Saturnina Mazurkiewicza, prezesa Towarzystwa Walki z Zarazą Moralną "Lilia Radomska, popadającego w nieoczekiwane zauroczenie szansonistką Kamillą z teatrzyku Arkadia.

W lubelskiej, pierwszej na deskach Teatru Osterwy realizacji "Żołnierza...", Saturnina zagra Witold Kopeć [na zdjęciu[, a Kamillę - Katarzyna Skoniecka, która od niedawno jest w zespole (w 2004 r. ukończyła krakowską PWST). Reżyseruje Tadeusz Bradecki, który w Lublinie we wrześniu 2003 r. przygotował spektakl "Europa? Mikrodramaty. Nie jest to jego pierwsze spotkanie z wodewilem Tuwima i Sygietyńskiego - w grudniu 2001 r. premierę "Żołnierza..." właśnie w reżyserii Bradeckiego dał Teatr Śląski im. Wyspiańskiego w Katowicach. Jak i wtedy, tak i w Lublinie scenografię oraz kostiumy projektuje Urszula Kenar (uczennica Tadeusza Kantora). Trwają intensywne próby, bo premiera już 14 stycznia.

Natomiast do prób dopiero przygotowuje się Teatr im. Andersena - chce wystawić "Sarasafiksatę", nową sztukę Joanny Kulmowej - poetki, jednej z najwybitniejszych specjalizujących się w twórczości dla dzieci. W 2000 r. w Teatrze Andersena dyrektor Włodzimierz Fełenczak wyreżyserował piękne przedstawienia "Joanna Skrzydlata" poświęcone Kulmowej, a premierę powiązano wtedy z uroczystością nadania poetce Orderu Uśmiechu.

"Sarasafiksata to musical z akcją osadzoną w świecie zwierząt. Morał tej opowieści zdaje się wyjątkowo współczesny: bajka światu nie pomoże, jeśli rządzą nim głuptasy, ale mamy takie czasy, że bez głupich bywa gorzej! Spektakl reżyseruje Jacek Malinowski, a muzyka będzie autorstwa samego Jerzego Derfla (znanego m.in. jako twórca oprawiający muzycznie piosenki Wojciecha Młynarskiego).

Do premiery przymierza się też Teatr Muzyczny, w lutym powinien wystawić "Cyrulika sewilskiego, operę komiczną Gioacchino Rossiniego.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji