Artykuły

Białystok. Jutro premiera w Dramatycznym

Młody Izraelczyk wiedzie luzackie życie, ale któregoś dnia dostaje od dziadka znak. Ma ujawnić prawdę z przeszłości... Spektakl o tym, jak młodzi Żydzi mierzą się z historią swoich przodków, zobaczyć będzie można już za chwilę w Teatrze Dramatycznym.

Premiera przedstawienia pt. "Pięć kilo cukru" już w piątek (8.05), wcześniej odbędą się dwa pokazy przedpremierowe.

Sztukę napisał jeden z najważniejszych izraelskich dramaturgów - Gur Koren. To tylko pozornie zabawna opowieść o młodym współczesnym Izraelczyku. - Aktor, uciekając od ciężkich wspomnień pokolenia Holocaustu, wiedzie lekkie życie młodego singla, skupionego głównie na poszukiwaniu pracy, próbach zrobienia kariery i przygodach erotycznych. Jednak pewnego dnia dopada go nieżyjący dziadek, który wcielając się w postacie napotykanych osób, domaga się ujawnienia prawdy z przeszłości. Prawdy, która nie zmieni obrazu historii, której być może nikt nie zauważy, ale która nieujawniona, nie pozwoli dziadkowi na "wieczny odpoczynek" - informuje Teatr Dramatyczny.

- To spektakl na wskroś współczesny, mimo dobitnego kontekstu historii, z którą bohaterowie próbują ułożyć się w dzisiejszym życiu. Dużo w przedstawieniu ironii, która jest antidotum na wszystkie traumy. Spektakl zmusza do myślenia, nie ocenia, ale prowokuje do zadawania ważnych pytań - jak żyć na co dzień z traumą przeszłości, jak wygląda życie z historią. Koren w inteligentny sposób ożywia dybuki i wyciąga trupy z szafy - mówi Agnieszka Korytkowska-Mazur, dyrektorka Teatru Dramatycznego. - Pojawia się też Białystok, który staje się takim punktem odniesienia dla nas. Mam poczucie, jakby ta sztuka była napisana właśnie dla tego miasta. Sam tekst wpisuje się w poszukiwania przez teatr historii i tożsamości miejsca.

Głównego bohatera zagra Jakub Snochowski. Jego Koren wbrew sobie pozna historię swojej rodziny i stanie się kimś innym. Obok niego wystąpią: Agnieszka Możejko-Szekowska, Dorota Radomska, Sławomir Popławski oraz Piotr Szekowski.

Spektakl powstał w ramach Sceny Inicjatyw Artystycznych, reżyseruje go Katarzyna Deszcz, scenografię stworzył Andrzej Sadowski.

Premiera spektaklu odbędzie się w piątek (8.05) o godz. 19. Wcześniej jednak odbędą się pokazy przedpremierowe (6-7.05), również o godz. 19. Kolejne spektakle - 9-10 maja o godz. 17.

Bilety w cenie: 35 zł - premiera, 20 zł - pokazy przedpremierowe, 25 zł - bilet normalny, 20 zł - bilet ulgowy, bilet studencki - 12,50 zł.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji