Artykuły

Białystok. "Pięć kilo cukru" - premiera w piątek

W najbliższy piątek, 8 maja w Teatrze Dramatycznym im. Aleksandra Węgierki odbędzie się premiera spektaklu "Pięć kilo cukru" w reżyserii Katarzyny Deszcz. W wydarzeniu weźmie udział autor sztuki - Gur Koren.

"Pięć kilo cukru" to pozornie zabawna opowieść o młodym współczesnym Izraelczyku. Aktor, uciekając od ciężkich wspomnień pokolenia Holokaustu, wiedzie lekkie życie młodego singla, skupionego głównie na poszukiwaniu pracy, próbach zrobienia kariery i przygodach erotycznych. Jednak pewnego dnia dopada go nieżyjący dziadek, który wcielając się w postacie napotykanych osób, domaga się ujawnienia prawdy z przeszłości. Prawdy, która nie zmieni obrazu historii, której być może nikt nie zauważy, ale która nieujawniona, nie pozwoli dziadkowi na "wieczny odpoczynek".

Gur Koren, autor sztuki, a zarazem bohater opowiadanych perypetii, w trakcie kolejnych spotkań z "dziadkiem" dowiaduje się m.in., że niebo nie jest " w niebie", że Białystok to miasto w Polsce, ale było w ZSRR, że żydowscy zawszeni uciekinierzy -"bieżeńcy" strasznie śmierdzieli, czy, że można było zarobić na szmuglowanym cukrze. Wbrew sobie spełnia prośbę zza grobu i poznaje losy swej rodziny; staje się kimś innym i jest "dziadkowi" za to wdzięczny.

- "Pięć kilo cukru" to tekst na wskroś współczesny, mimo dobitnego kontekstu historii, z którą bohaterowie próbują ułożyć się w dzisiejszym życiu. To mądra opowieść, która w inteligentny sposób ożywia dybuki, wyciąga trupy z szafy i nie powiela dzisiejszej teatralnej mody na wywarzanie otwartych na oścież drzwi. Ta sztuka odkrywa nowe konteksty dla pozornie oswojonych już tematów. To kolejny spektakl osadzony na Pograniczu, gdzie każda lupa ma wyostrzoną soczewkę - mówi Agnieszka Korytkowska-Mazur - Dyrektor Teatru Dramatycznego.

Na małej scenie teatru będzie można zobaczyć Agnieszkę Możejko-Szekowską, Dorotę Radomską, Sławomira Popławskiego oraz Piotra Szekowskiego. Gościnnie, w spektaklu reżyserowanym przez Katarzynę Deszcz, występuje Jakub Snochowski.

- Kiedy przyjechałam do Białegostoku oglądać przedstawienia teatru aby skompletować obsadę, spotkałam Kubę Snochowskiego, który przyjechał zobaczyć przedstawienie kolegi reżysera. Dziesięć lat temu pracowaliśmy z Kubą nad przedstawieniem szekspirowskim w Krakowie. Od tego czasu się nie widzieliśmy. Spotykamy się na korytarzu i kogo widzę? Głównego bohatera mojego przedstawienia - wyjaśnia Katarzyna Deszcz.

Reżyserka przyznaje, że polubiła Białystok i dobrze się czuję w tym miejscu pracy. - Zakochałam się w zespole, z którym pracuję, który wraz ze mną tworzy to przedstawienie. Już mi smutno, kiedy pomyślę, że ta przygoda niedługo się skończy - mówi Katarzyna Deszcz.

Premiera odbędzie się w piątek 8 maja, o godz. 19.00. Widzowie mogą zobaczyć przedstawienie przedpremierowo już 6 oraz 7 maja, także o 19.00, a następnie 9 oraz 10 maja o 17.00. Bilety w cenie: 35 zł - premiera, 20 zł - pokazy przedpremierowe, 25 zł - bilet normalny, 20 zł - bilet ulgowy, 12, 50 zł, bilet studencki - 12,50 zł, dostępne są w kasie teatru oraz na www.dramatyczny.pl/bilety.

**

Ceny biletów:

premiera - 35 zł

pokazy przedpremierowe - 20 zł

bilet normalny - 25 zł

bilet ulgowy - 20 zł

bilet studencki - 12,50 zł

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji