Artykuły

"Dybuk"

"Dybuk" Szymona An-skiego w reż. Mai Kleczewskiej w Teatrze Żydowskim w Warszawie. Pisze Tomasz Miłkowski na stronie aict.art.pl.

Premierą "DYBUKA" w reżyserii Mai Kleczewskiej, wedle scenariusza reżyserki i Łukasza Chotkowskiego, Teatr Żydowski zainaugurował swoje 65-lecie. Powrót do klasycznego dramatu żydowskiego w nowatorskiej inscenizacji, wiążącej tragedię zakochanych z tragedią narodu, holocaustem i zagładą warszawskiego getta wpisał się idealnie w historię tego teatru. Żydowski, który w spektaklu staje się miejscem przecięcia historii i współczesności, oknem na czas miniony i punktem przylgnięcia tego, co było, do tego, co jest i będzie, przegląda się w swojej tradycji, cieniom umarłych i tym, którzy przetrwali, nie wymazując z pamięci przeszłości.

Powstało przenikliwie mądre przedstawienie, ujawniające potencjał artystyczny zespołu Teatru Żydowskiego, potwierdzające głęboki sens misji tego teatru, który otwiera się na nowy język teatru i nowe pokolenia. Wielkie osiągnięcie artystów, osiągnięcie teatru i wzruszające spotkanie pokoleń. Obecność na scenie trzech Lei: Gołdy Tencer i Joanny Przybyłowskiej, które tę rolę grały przez lata, i debiutującej Magdaleny Koleśnik miało w sobie trudną do przecenienia moc, a wniesiony żywioł dystansu i humoru (doskonała rola Henryka Rajzera) chronił spektakl przed martyrologicznym skostnieniem. W niczym to nie umniejszało siły świadectw ofiar holocaustu, przywoływanych bez emocji, czy wieńczącej spektakl przypowieści o kamieniu.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji