Artykuły

Białystok. "Pięć kilo cukru" - ruszyły próby do spektaklu

W Teatrze Dramatycznym im. Aleksandra Węgierki trwają próby do kolejnego spektaklu. Tym razem na małej scenie widzowie będą mogli obejrzeć "Pięć kilo cukru" Gura Korena w reżyserii Katarzyny Deszcz. Premiera już 8 maja.

"Pięć kilo cukru" to pozornie zabawna opowieść o młodym współczesnym Izraelczyku. Aktor, uciekając od ciężkich wspomnień pokolenia holokaustu, wiedzie lekkie życie młodego singla, skupionego głównie na poszukiwaniu pracy, próbach zrobienia kariery i przygodach erotycznych. Jednak pewnego dnia dopada go nieżyjący dziadek, który wcielając się w postacie napotykanych osób, domaga się ujawnienia prawdy z przeszłości. Prawdy, która nie zmieni obrazu historii, której być może nikt nie zauważy, ale która nieujawniona, nie pozwoli dziadkowi na "wieczny odpoczynek".

Gur Koren, autor sztuki, a zarazem bohater opowiadanych perypetii, w trakcie kolejnych spotkań z "dziadkiem" dowiaduje się m.in., że niebo nie jest " w niebie", że Białystok to miasto w Polsce, ale było w ZSRR, że żydowscy zawszeni uciekinierzy -"bieżeńcy" strasznie śmierdzieli, czy, że można było zarobić na szmuglowanym cukrze. Wbrew sobie spełnia prośbę zza grobu i poznaje losy swej rodziny; staje się kimś innym i jest "dziadkowi" za to wdzięczny.

Przedstawienie w białostockim teatrze reżyseruje Katarzyna Deszcz. Na scenie będzie można zobaczyć Agnieszkę Możejko-Szekowską, Dorotę Radomską, Sławomira Popławskiego oraz Piotra Szekowskiego. Gościnnie zagra Jakub Snochowski.

- Z pomysłem na wystawienie tekstu Gura Korena Teatr Dramatyczny w Białymstoku nosił się od kilku miesięcy, by w końcu wpisać go w tegoroczny sezon "Niepodległość. Podlasie". "Pięć kilo cukru" czekało na swojego reżysera. Kasia Deszcz, która podjęła się tego wyzwania, zachwyciwszy się opowieścią, swoim zachwytem skutecznie zaraziła aktorów - mówi Agnieszka Korytkowska-Mazur - Dyrektor Teatru Dramatycznego.

Sama reżyserka przyznaje, że kiedy pierwszy raz przeczytała tekst zaproponowany przez Agnieszkę Korytkowską-Mazur, od razu zdecydowała, że chce go reżyserować.

- To typ literatury który mnie fascynuje i reżysersko inspiruje. Lekkość narracji, naturalność dialogów, sporo ironii i przewrotnego humoru. A spod tej lekkości wyłania się tęsknota, pogubienie we współczesnym świecie, potrzeba miłości i odnalezienia własnej tożsamości.

Autor a zarazem główny bohater sztuki, młody Izraelczyk, kpi w swoim dramacie z obowiązującego modelu "koturnowego" mówienia o bolesnej przeszłości swoich żydowskich przodków. Będąc narratorem kpi z wielu rzeczy: tradycji, teatru, literatury. Jako młody, niezależny singiel, chce żyć bez obciążeń przeszłością, wyzwolony z tabu obyczajowych i historycznych, ignoruje potrzebę wiedzy i jakichkolwiek bliższych relacji emocjonalnych Współczesny młody arogant... Do czego ten prześmiewczy pomysł na życie prowadzi? Zapraszam na przedstawienie - zachęca Katarzyna Deszcz.

Premiera spektaklu zaplanowana jest na 8 maja, o godz. 19.00. Spektakl będzie można zobaczyć przedpremierowo już 6 oraz 7 maja, także o 19.00, a następnie 9 oraz 10 maja o 17.00. Bilety w cenie: 35 zł - premiera, 20 zł - pokazy przedpremierowe, 25 zł - bilet normalny, 20 zł - bilet ulgowy, 12, 50 zł, bilet studencki - 12,50 zł, dostępne są w kasie teatru oraz na www.dramatyczny.pl/bilety.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji