Artykuły

Warszawa. "Dziady" w Cytadeli

"Dziady" Adama Mickiewicza doczekały się inscenizacji na warszawskiej Cytadeli. - To miejsce jest pełne cierpiących duchów. Można powiedzieć, że gra ono jedną z ważniejszych ról w spektaklu - powiedział w środę reżyser Szczepan Szczykno. Premierę przedstawienia zaplanowano na 30 grudnia.

Przedstawienie odbywać się będzie w forcie Sokolnickiego, budynku oddalonym nieco od głównego gmachu Cytadeli. Grube, porośnięte trawami mury okalają niewielki dziedziniec, na którym rozgrywać się będzie jedna ze scen dramatu. W trakcie przedstawienia, które może oglądać na raz najwyżej 100 osób, widzowie będą przechodzili za aktorami od sali do sali.

Szczepan Szczykno konstruując spektakl zdecydował się na połączenie tekstu "Dziadów" i fragmentów Konrada Wallenroda. - Nasz Gustaw-Konrad nosi w sobie cień Konrada Wallenroda, jest postacią niejednoznaczną - zapowiada reżyser, który próbuje w swojej inscenizacji zmierzyć się z polskim mitem kolejnych powstań, także tego ostatniego - Solidarności.

- Spektakl jest próbą zerwania z tradycją takiej lektury "Dziadów", która czyni z nich narodowe misterium zbawienia niewinnego narodu. "Dziady" odczytuję w kontekście tragicznych biografii wielu pokoleń patriotów polskich, którzy wierzyli, że śmierć za ojczyznę ma zbawczą wartość, porównywalną do śmierci

Chrystusa na krzyżu. Tacy jak oni umierali w Cytadeli. Współczesne "Dziady" to także rachunek tych zapomnianych i często daremnych śmierci" - mówił Szczykno.

W przedstawieniu zagra 14 aktorów. W roli Gustawa-Konrada wystąpi Marek Żerański, jako pani Rollison - Dorota Landowska. Jerzy Łazewski zagra Księdza Piotra, a Krzysztof Stelmaszyk - Nowosilcowa.

Przedstawienie organizuje mieszczące się w forcie Sokolnickiegio Studio Teatralne im. Ireny Solskiej, wraz z Fundacją Odnawiania Znaczeń, która stawia sobie za cel integrowanie pracy badawczej w dziedzinie polskiej humanistyki z działaniami artystycznymi. "Dziady" w Cytadeli inspirowane były badaniamiprof. Marii Janion nad biografią i twórczością Mickiewicza oraz nad chrześcijańskim obrządkiem ludów słowiańskich.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji