Artykuły

Bydgoszcz. Nagrody na Międzynarodowy Dzień Teatru

Dzień Teatru ustanowiono w 1961 roku w Helsinkach. W Polsce zaczęto go obchodzić nieco później, bo dopiero w 1973 roku. Bydgoszcz co roku świętuje ten wyjątkowy dzień między innymi nagrodami wręczanymi przez prezydenta miasta osobom, które w jakiś sposób zasłużyły się w ostatnim czasie sztuce teatralnej w mieście.

W tym roku lista laureatów jest dość długa. Nie zdołamy wymienić tutaj wszystkich, ale o kilku osobach warto wspomnieć. Nagrodę otrzyma między innymi Maciej Pesta, aktor młodego pokolenia, od 2012 roku związany z bydgoską sceną. Grał już miedzy innymi w "Afryce", "Thermidorze" i "Detroit. Historia ręki" [na zdjęciu].

Miasto jak zwykle nagradza jednak nie tylko aktorów, ale też innych pracowników teatru, którzy na co dzień nie są zbyt widoczni, ale ich praca jest niezbędna. W tym gronie znalazł się Łukasz Maciej Szymborski, kompozytor, multiinstrumentalista i realizator dźwięku, który już od dekady pełni w teatrze funkcję akustyka. Nagrodę otrzyma też Bożena Lange, związana z TPB już od 35 lat. Do jej głównych zadań należy między innymi współpraca ze scenografami.

Wyróżnione zostaną też trzy osoby związane ze sceną Opery Nova - Anna Kopycińska (pracuje tam już 25 lat, od trzech lat pełni funkcję inspicjenta), Alicja Zok (skrzypaczka) oraz Daniela Stasiak (kierowniczka działu administracji Opery Nova).

Nagrodzeni zostaną także twórcy działający na co dzień w Miejskim Centrum Kultury. Wśród nich znaleźli się artyści Bydgoskiego Teatru Lalek Buratino - jego twórca i szef Czesław Sieńko oraz aktorka Karolina Kasprzak. Laur przypadnie też Alicji Dobrowolnej, która współtworzy pierwszy i jedyny jak dotąd bydgoski Teatr Improwizacji Wymy-Wammy. Nagrody trafią też do utalentowanej teatralnie młodzieży. Początek obchodów święta o godz. 11 w ratuszu

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji