Artykuły

Warszawa. Nagrody Polskiego Ośrodka ITI

Jak co roku, 27 marca, z okazji Międzynarodowego Dnia Teatru Polski Ośrodek Międzynarodowego Instytutu Teatralnego przyznaje trzy nagrody związane z teatrem polskim na świecie.

Z okazji 54. Międzynarodowego Dnia Teatru Polski Oddział ITI przyznał nagrody za wybitne osiągnięcia w propagowaniu polskiej kultury teatralnej na świecie oraz za popularyzację polskiej kultury teatralnej za granicą. Sekcja krytyków wybrała teatralną książkę roku.

***

Z okazji 54. Międzynarodowego Dnia Teatru została przyznana Nagroda im. STANISŁAWA IGNACEGO WITKIEWICZA - 2015 za wybitne osiągnięcia w propagowaniu polskiej kultury teatralnej na świecie. Powołane przez Zarząd PO ITI Jury w składzie: Zenon Butkiewicz (Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego), Dariusz Kosiński (Instytutu Teatralny im. Z. Raszewskiego), Lech Sokół i Barbara Osterloff (Polski Ośrodek Międzynarodowego Instytutu Teatralnego /ITI/ ) oraz Agnieszka Koecher-Hensel jako przedstawiciel Zarządu PO ITI uchwaliło jednomyślnie, że nagrodę tę otrzymuje Darja Dominkuš (Słowenia) - dramaturg w Słoweńskim Teatrze Narodowym Drama w Lublanie.

Darja Dominkuš od trzydziestu lat tłumaczy i propaguje polską literaturę w Słowenii. Przetłumaczyła m.in. sztuki Stanisława Ignacego Witkiewicza, Sławomira Mrożka, Andrzeja Mularczyka, Janusza Głowackiego, Henryka Bardijewskiego, Doroty Masłowskiej, Marcina Pałasza oraz eseje Jana Kotta. Jest także autorką kilkunastu ważnych tekstów o dramaturgii i teorii teatru Witkacego.

***

Jury Sekcji Krytyków Teatralnych Polskiego Ośrodka ITI w składzie: Urszula Aszyk-Bangs, Elżbieta Baniewicz, Agnieszka Koecher-Hensel, Maria Napiontkowa, Magdalena Raszewska przyznało Nagrodę za popularyzację polskiej kultury teatralnej za granicą. Otrzymała ją Janina Szarek - polska aktorka i reżyserka działająca w Berlinie.

Janina Szarek, absolwentka PWST im. L. Solskiego w Krakowie zaczynała pracę zawodową w Teatrze STU, później współpracowała z Krystianem Lupą w Jeleniej Górze, grała także we wrocławskim Teatrze Współczesnym. Od 1981 mieszka w Berlinie, gdzie założyła własną szkołę aktorską Transform. W 2004 roku powołała przy nim polsko-niemiecką scenę "Tadeusz Różewicz Bühne am Salzufer". Współpracuje m.in. z warszawską Akademią Teatralną, Teatrem Współczesnym w Szczecinie, Teatrem Ludowym w Krakowie.

Sekcja Krytyków Teatralnych PO ITI wybrała także TEATRALNĄ KSIĄŻKĘ ROKU 2014. Nagrodę otrzymała praca Beaty Guczalskiej: AKTORSTWO POLSKIE. GENERACJE, Państwowa Wyższa Szkoła Teatralna im. L. Solskiego, Kraków 2014.

Książka jest monografią przemian polskiej sztuki aktorskiej z lat 1945-2013. Wybrany okres obejmuje zjawiska niezwykle różnorodne, w tym twórczość wybitnych indywidualności. Jej celem jest opis i analiza przemian stylów gry poszczególnych pokoleń, które tworzyły teatr polski w omawianym okresie.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji