Artykuły

Siła sceny, siła nastroju

"Rosyjska noc" wg scenariusza i w reż. Adama Opatowicza w Teatrze Poskim w Szczecinie. Pisze Kazimierz Jordan w Kurierze Szczecińskim.

WRÓCIŁY na świecie pytania o Rosję. O jej charakter, tajemniczą duszę, rzeczywiste intencje. Wypowiadają się uczeni mężowie, rozpisują się gazety. Pokazuje telewizja, mówi radio. Od słów i obrazów wiedzy nie przybywa, a sytuacja coraz mroczniejsza. Kiedy w roli uczestnika tej debaty staje teatr, wykazuje tym swą potrzebę zaistnienia w bieżącym życiu publicznym. Tak powinno być.

I to jest pierwsza zaleta spektaklu "Rosyjska noc", który w miniony weekend miał swą premierę w szczecińskim Teatrze Polskim. Cały świat męczy się dziś z niemożliwością zrozumienia Rosji. To w pewnym sensie nic nowego, powracająca nuta co parę dziesięcioleci, kolejny problem. A już miało być tak spokojnie, już wierzyliśmy, że wojny w Europie należą do przeszłości. Ale jednak, znowu wraca stara śpiewka.

Prawdy żadnej spektakl szczeciński nie odkrywa. Może tę, że rosyjska kultura, sztuka - poezja, pieśń, muzyka - mają tak uznaną i zasłużoną wartość, że świat wciąż zmaga się z paradoksem: jakim cudem tak natchniony i uduchowiony naród może cieszyć się swą brutalnością i strachem, jaki wokół budzi? Im bliżej - tym bardziej budzi.

Adam Opatowicz - zarówno jako reżyser przedstawienia, jak i dyrektor teatru - postanowił przedstawić zbiór rosyjskich pieśni, Bułata Okudżawy, Josifa Brodskiego, Włodzimierza Majakowskiego, Osipa Mandelsztama i Aleksandra Wertyńskiego. Każda tego typu "składanka" spotka się z zarzutem niejasnego kryterium jej doboru i każdy taki "groch z kapustą" spotka się z narzekaniami recenzentów, z których każdy dobrałby to lepiej. Są w tym spektaklu fragmenty świetne (Mirosław Czyżykiewicz, Jacek Polaczek, Sławomir Kołakowski, Krzysztof Niewirowski), są też i inne. Ale przede wszystkim jest ten prawdziwy, poruszający "duch rosyjskiej duszy". Pojawia się raz mocniej, raz słabiej, lecz stale jest obecny. Przejmujący. Choć niepoddającysię racjonalnej interpretacji. To nie jest tak, że kolejne sceny poruszają kolejny aspekt tematu i ułożone są w jakimś logicznym porządku. Mamy luźną mozaikę i narastającą świadomość, że gdzieś w pobliżu żyje potężny naród, który całkiem inaczej postrzega rzeczywistość.

Wyobrażamy sobie w Polsce, że jeszcze jako tako jesteśmy w stanie rozumieć Rosjan, ale przekonujemy się, że nie do końca się nam to udaje. Więc tym bardziej widoczne jest, jakie problemy mają z tym inne narody, inne kultury.

Spektakl pogrąża się w szarości i czerni. W tle niewyraźne czarno-białe ilustracje, czasem aura niebieskiego światła i w pierwszych scenach czerwona chustka w marynarce Kołakowski ego. Innych kolorów nie ma. Żadnych kolorów.

Są tu fragmenty bardzo dobre, jest i kilka nie całkiem udanych. Ale długa scena finałowa - tak porywająca, że jeszcze by się chciało, aby trwała i trwała - sprawia niesamowite wrażenie. To jest potęga i magia teatru. Mistrzostwo, na co najmniej naszą zachodniopomorską skalę.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji