Artykuły

Szczecin. Premierowa "Rosyjska noc" w Polskim

W sobotę Teatr Polski przyjrzy się fenomenowi słowiańskiej duszy, a koncertujący Baltic Neopolis Orchestra - rosyjskim melodiom. W premierowym przedstawieniu "Rosyjska noc" reżyser Adam Opatowicz sięga po twórczość: Włodzimierza Wysockiego, Bułata Okudżawy, Josifa Brodskiego, Włodzimierza Majakowskiego, Osipa Mandelsztama, Aleksandra Wertyńskiego.

- Nie robię tego przedstawienia przeciw i nie robię za czymś - zaznacza Adam Opatowicz. Podczas urodzin Czarnego Kota Rudego Andrzej Poniedziclski o rosyjskiej twórczości pięknie powiedział, że są państwa i narody, polityka i człowiek. To są różne kategorie. Są rosyjscy poeci, piszą wiersze, ballady o losie zwykłego człowieka. Chcemy nimi uspokoić swoje dusze.

Tę twórczość interpretować będą aktorzy Teatru Polskiego, m.in.: Olga Adamska, Dorota Chrulska, Piotr Bu-maj, Filip Cembala, Wiesław Orłowski, Jacek Polaczek. Reżyser zaprosił też gości - Olka Różanka, wokalistę zespołu Chorzy, i barda Mirosława Czyżykiewicza.

Kierownictwo muzyczne nad spektaklem sprawuje pianista współpracujący z Teatrem Polskim Krzysztof Baranowski, pod jego kierunkiem akompaniuje aktorom na żywo zespół muzyczny. Choreografia to dzieło Pauliny Andrzejewskiej.

Wieczór premierowy w sobotę na dużej scenie rozpocznie się o godz. 19 (wstęp na premierę kosztuje 80 zł). Tytuł zagrany zostanie też w piątek o godz. 19 i niedzielę o godz. 16 (bilety od 30 do 45 zł), a także 18 kwietnia podczas Kontrapunktu - Szczecińskiej Północy Teatrów.

O tej samej porze - w sobotę o godz. 19 - ale w Trafostacji rozpocznie się "konkurencyjny" koncert z klimatem rosyjskim. Baltic Neopolis Orchestra zaprasza na kolejną odsłonę cyklu "Wielcy koncertmistrzowie", tym razem pt. "Rosyjskie melodie". Ich gościem jest rosyjski wirtuoz skrzypiec Yuri Zhislin. Twórca i solista Russian Yirtuosi of Europę, z którymi występował w największych salach koncertowych. Szczecińską publiczność zabierze w muzyczną wędrówkę "po krętych ścieżkach słowiańskiej duszy".

- Będzie dużo Piotra Czajkowskiego i jego pięknych melodii, rosyjskiej, romantycznej nuty - zapowiada Emilia Goch, szefowa Baltic Neopolis. W programie m.in. Serenada na smyczki C-dur op. 48 Czajkowskiego, ale też Wariacje na temat Czajkowskiego op.35 Antona Arensky'ego. - Zapowiedzieliśmy, że chcemy promować młodych kompozytorów. Odzew był duży. W programie sobotniego koncertu znajdzie się więc prawykonanie Metropolitan paths bardzo młodego polskiego kompozytora Artura Sło-twińskiego (rocznik 1990). Ma przyjechać na koncert - dodaje Goch. - U podstaw muzyki w tym utworze jest linia życia dwojga ludzi poszukujących się w gąszczu metropolitalnego zgiełku.

Bilety na koncert w cenie 30 i 15 zł (normalne, ulgowe).

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji