Artykuły

Warszawa. Filharmonia Narodowa świętuje 80. urodziny Tadeusza Strugały

Dwa koncerty symfoniczne w Filharmonii Narodowej w Warszawie poprowadzi w piątek i w sobotę dyrygent Tadeusz Strugała. Koncerty zorganizowano z okazji 80. urodzin muzyka.

W programie znalazły się kompozycje: "Uwertura-fantazja Romeo i Julia" Piotra Czajkowskiego, Koncert skrzypcowy e-moll op. 64 Felixa Mendelssohna, IV Symfonia c-moll "Tragiczna" D 417 Franza Schuberta i Adagietto z V Symfonii Gustava Mahlera. Gościem sobotniego koncertu ma być minister kultury i dziedzictwa narodowego Małgorzata Omilanowska.

Strugała jest związany ze stołeczną Filharmonią Narodową, pełniąc funkcję zastępcy dyrektora artystycznego i jej stałego dyrygenta. Podczas marcowych "urodzinowych" koncertów, obok Strugały wystąpi izraelski skrzypek Vadim Gluzman, który w 2011 r. zagrał dla warszawskiej widowni, wykonując "II Koncert skrzypcowy" Siergieja Prokofiewa.

Tadeusz Strugała (ur. 1935 r. w Katowicach) jest absolwentem Wydziału Teorii, Kompozycji i Dyrygentury we wrocławskiej Akademii Muzycznej. Studia kontynuował na uczelniach w Weimarze i Wenecji. Współpracował m.in. z Filharmonią Krakowską, był także szefem Filharmonii Wrocławskiej, katowickiej Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia i dyrektorem Polskiej Orkiestry Radiowej w Warszawie.

Został uhonorowany m.in. statuetką Orfeusza za wykonanie utworu "Liturgia Sacra" Zygmunta Mycielskiego podczas festiwalu Warszawska Jesień w 1986 r. Jest także laureatem nagrody Związku Kompozytorów Polskich (1991) za wybitne osiągnięcia w dziedzinie wykonawstwa polskiej muzyki współczesnej.

Za swoją pracę otrzymał liczne nagrody i odznaczenia m.in. Krzyż Komandorski z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski w 2001 r. i złoty medal Gloria Artis w 2006 r. W 2011 r. otrzymał Diamentową Batutę za "wybitne zasługi dla polskiej i światowej kultury muzycznej, w uznaniu działalności dyrygenckiej o szczególnym znaczeniu dla polskiego życia muzycznego".

Wystąpił w epizodycznej roli w filmie Romana Polańskiego "Pianista" (2002).

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji