Artykuły

Bielsko-Biała. Premiera "Apokalipsy Homara" w Polskim

Premierę "Apokalipsy Homara", współczesnej brytyjskiej pisarki Moiry Buffini, wystawi w piątek w Teatr Polski w Bielsku-Białej. Dyrektor sceny Witold Mazurkiewicz podkreślił, że sztuka jest małym traktatem filozoficznym o kondycji współczesnego świata.

"Tekst Buffini określany jest jako czarna komedia lub thriller teatralny. Sądzę jednak, że nie jest tak do końca. Ten tekst nie poddaje się szufladkowaniu. Nie nadużyję określenia, jeśli powiem, że to pewnego rodzaju mały traktat filozoficzny, który opowiada o kondycji współczesnego świata i społeczeństwa" - powiedział Mazurkiewicz.

Wydarzenia w sztuce toczą się podczas spotkania towarzyskiego w kameralnym gronie, które ma uświetnić wydanie książki przez jednego z bohaterów. "Pozornie przebiega ono według utartego schematu - po gorączkowych przygotowaniach przybywają goście, by miło spędzić czas. () Jednak tylko pozornie, bo zdumiewające +kulinarne kreacje+ serwowane przez ekscentryczną panią domu okazują się dla gości nie do przełknięcia, rozmowa wciąż zahacza o niewygodne tematy, a atmosfera z każdą chwilą staje się cięższa" - powiedział rzecznik teatru Artur Szczęsny.

Zdaniem Anny Guzik-Tylki, odtwórczyni roli ekscentrycznej pani domu, "Apokalipsa Homara" jest sztuką skierowaną do widza, który "chce coś przeżyć w teatrze i przejrzeć się w postaciach, które się pojawiają". "Nie ma tutaj postaci jednoznacznie negatywnych i pozytywnych. Jesteśmy bardzo zbliżeni do życia, a każdy ma wiele barw i odcieni. () Ta sztuka jest metafizyczna. Ma w sobie coś głębokiego, co wciąga i przyciąga. Mam nadzieję, że oddamy to na scenie" - powiedziała.

Reżyser spektaklu Tomasz Dutkiewicz wyznał, że wystawienie dramatu było jego marzeniem. "Gdy czytałem tekst, zacząłem się zastanawiać, kim ja byłbym w tym dramacie. Im dalej brnąłem, to zauważałem, że jestem jednym z jego uczestników. () Rzadko mi się zdarza, abym czytając tekst zaczął dokonywać tego, co robi z widzami Moira Buffini: psychicznej wiwisekcji. Dokonałem jej w trakcie lektury na sobie. Jeśli to się stało w moim przypadku, to wiem, że muszę taki tekst zrealizować i będzie to interesujące" - powiedział.

W obsadzie publiczność zobaczy także Rafała Sawickiego, Jagodę Krzywicką, Grzegorza Sikorę, Orianę Soikę, Sławomira Miskę, a także Piotra Gajosa oraz Witolda Mazurkiewicza.

"Apokalipsa Homara" to powrót Dutkiewicza do Bielska-Białej po kilku latach. Aktor, reżyser, a od wielu lat także szef warszawskiego Teatru Komedia przez sześć lat był dyrektorem bielskiej sceny. Trzy lata temu wyreżyserował w niej spektakl "Dziewczyny z kalendarza".

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji