Artykuły

Tannhauser Ryszarda Wagnera na scenie Teatru Wielkiego

Wystawienie "Tannhausera" Ryszarda Wagnera, wymaga znacznego zwiększenia - w stosunku do przeważającej większości innych oper - sił i środków ze strony podejmu­jącego się tego przedsięwzięcia teatru. Dlatego też dzieło to - datą powstania sięgające wczesnego okresu twórczości Wagnera i znajdujące się jeszcze pod wyraźnym wpływem opery włoskiej - niezwykle rzadko gości na naszych sce­nach. W Łodzi po raz pierwszy będziemy mieli okazję zapo­znać się z nim już w najbliższą sobotę, 12 bm., kiedy to uroczysta premiera "Tannhausera" w Teatrze Wielkim sta­nie się równocześnie niejako końcowym akordem, zapoczątko­wanych jeszcze w ubiegłym roku obchodów 25-lecia sceny operowej w naszym mieście.

Autorami przygotowanej z ogromnym rozmachem - m. in. poprzez wydatne zwiększenie aparatu wykonawczego - łódz­kiej realizacji jednej z najpiękniejszych oper Wagnera są: Wojciech Michniewski przy współpracy Kazimierza Wiencka - kierownictwo muzyczne, Bogdan Hussakowski - insceniza­cja i reżyseria (współpraca reżyserska - Ryszard Nowaliński), Jacek Ukleja - scenografia, Andrzej Sczużewski - choreografia, Mieczysław Szymański - kier. chóru Państwo­wej Filharmonii w Łodzi, Henryk Blacha - kier. chóru Państwowej Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej I i II stop­nia w Łodzi.

W podwójnej obsadzie śpiewają m. in.: Tomasz Fitas i Sta­nisław Michoński (Hermann), Danuta Salska i Elżbieta Ni ziołowa (Elżbieta), Henryk Kłosiński i Zygmunt Zając (Tannhauser), Ryszard Bednarek i Jerzy Jadczak (Wolfram), Jerzy Wolniak i Adam Duliński (Walter), Włodzimierz Za­lewski i Kazimierz Kowalski (Bitterolf).

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji