Artykuły

Warszawa. Jubileuszowe wydanie filmu "Inny świat"

Z okazji setnych urodzin Danuty Szaflarskiej Narodowy Instytut Audiowizualny (NInA) zrobił prezent wielbicielom damy polskiego kina - reedycję dokumentu "Inny świat" Doroty Kędzierzawskiej. Pierwsza wersja filmu trwała 97 minut, co symbolicznie nawiązywało do wieku bohaterki. Nowa jubileuszowa wersja "Innego świata" została zaktualizowana o trzy minuty. DVD z filmem trafi do sprzedaży 19 lutego.

Wzbogacona wersja dokumentu zostanie premierowo pokazana w ramach przeglądu filmów z udziałem Danuty Szaflarskiej w TR Warszawa w dniu 21 lutego.

"Inny świat" to filmowa historia o świecie, którego już nie ma. Danuta Szaflarska jest narratorką i przewodnikiem po historii i kulturze, które ukształtowały ją jako człowieka. Oszczędna forma i zdjęcia Arthura Reinharta utrzymane głównie w czarno-białej poetyce, przeplatane archiwaliami ze zbiorów aktorki, a także kadrami z filmowych produkcji, z których słynie Danuta Szaflarska - "Zakazanych piosenek", "Skarbu", "Pożegnania z Marią" czy "Pora umierać", tworzą ramę dla pełnej dygresji, wspomnień i poczucia humoru opowieści, którą dzieli się bohaterka.

"Inny świat" wyreżyserowała Dorota Kędzierzawska. Autorem zdjęć jest Arthur Reinhart, muzykę skomponował Włodek Pawlik. Wydawcą filmu jest Narodowy Instytut Audiowizualny.

Film w wydaniu DVD zawiera napisy w pięciu wersjach językowych: angielskiej, francuskiej, rosyjskiej, polskiej i niemieckiej. Do płyty dołączona jest książeczka z tekstami o Danucie Szaflarskiej i zdjęciami pochodzącymi z archiwum Danuty Szaflarskiej, a także ze zbiorów Studia Filmowego KADR i Filmoteki Narodowej. Wszystkie teksty w książeczce dostępne są w wersji polskiej i angielskiej.

Płyta z filmem trafii do regularnej sprzedaży 19 lutego. Będzie dostępna m.in. w sklepie internetowym Narodowego Instytutu Audiowizualnego.

***

Inny świat 100 minut na sto lat

Scenariusz i reżyseria: Dorota Kędzierzawska

Zdjęcia: Arthur Reinhart

Muzyka: Włodek Pawlik

Montaż: Dorota Kędzierzawska, Arthur Reinhart

Producent: Arthur Reinhart

Produkcja: Narodowy Instytut Audiowizualny, TVP Kultura, Kid Film

Wydawca: Narodowy Instytut Audiowizualny

Format: DVD Video

Język: polski

Dźwięk: Stereo 2.0

Napisy: PL, EN, DE, RUS, FR

Proporcje: 16:9

Region: 2

Ilość płyt: 1

Czas trwania: 100 min

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji