Artykuły

Białystok. Parateatralna biesiadna impreza muzyczno-integracyjna

Koncert? Improwizacja? Happening? Zapewne wszystko po trosze. W piątek i sobotę (30-31.01) szykują się w mieście ciekawe spotkania z udziałem tak znakomitych wykonawców piosenki autorskiej i aktorskiej jak Mirosław Czyżykiewicz i Jan Janga-Tomaszewski. Wszystko to podczas dwóch wieczorów pod nazwą "Nie moja gitara!".

Nazwa przewrotna, ale nieprzypadkowa - będzie to bowiem spotkanie m.in. gitarowe - panowie nie tylko śpiewać będą, ale i grać na gitarach, podobnie jak Jan Honza Polivka, znany w teatralnym środowisku czeski scenograf, osiadły w Polsce (podobno na gitarze świetnie gra Bacha). Muzycznie więc będzie ciekawie i różnorodnie - klimaty poezji śpiewanej, piosenki aktorskiej przełamie nuta hip-hopowa, a to za sprawą Michała "Ciry" Ciruka. Pojawią się też inni gitarzyści, muzycy ze Studium Wokalno-Aktorskiego w Białymstoku, artyści, poeci, architekci. Spotkania odbędą się dwukrotnie: w piątek (30.01) w Kawiarni Lalek przy BTL i w sobotę (31.01) w restauracji Camelot.

W programie - konkurs poetycki, licytacje (grafik Mirosława Czyżykiewicza, ikon Anny Czyżykiewicz oraz fotografii Dagmary Bielskiej) i wiele innych niespodzianek.

Biesiada i integracja

Wszystko to za sprawą Wojciecha Szelachowskiego, znakomitego reżysera związanego długie lata z Białostockim Teatrem Lalek, twórcy inicjatywy Teatr Najnowszy. Wymyślił sobie wieczór, który nazwał "parateatralną biesiadną imprezą muzyczno-integracyjną". Faktycznie - spotkania taki właśnie mają mieć charakter: niezobowiązujący, łączący środowiska, prezentujący znakomitą muzykę - Czyżykiewicz i Tomaszewski są gwarancją poziomu, to wszak znani twórcy, z najwyższej półki dobrej polskiej piosenki. Całość poprowadzi Dariusz Szada-Borzyszkowski, białostocki reżyser, dziennikarz, społecznik.

Szelachowski zaprasza wszystkich, zapowiada "specjalistyczne konsultacje w rozlicznych podstolikach", mile widziani są goście z gitarami. Będzie wspólne śpiewanie (teksty piosenek znajdą się na stolikach, śpiewać będzie można znany "Dezyderat", czyli hymn teatralny: "Bądź rozważny, kochaj teatr" - ze słowami Wojciecha Szelachowskiego i muzyką Krzysztofa Dziermy).

Muzyka swobodnie mieszać się ma z pogawędkami. - Po kilku piosenkach pojawi się slajd z napisem "Gadka szmatka" i to będzie czas na luźne rozmowy - mówi Szelachowski, który chciałby, by podczas imprezy przenikały się różne energie, różne pomysły.

Klub umiejętności

Cały czas spotkaniu przyświecać będzie idea Teatru Najnowszego. Formacja już zapowiada akcję teatralną pod nazwą "Niepospolite Artystów Poruszenie", która prawdopodobnie odbędzie się w połowie marca (próby właśnie się rozpoczęły).

- Podczas tych muzycznych wieczorów chcemy stworzyć Klub Przyjaciół Teatru Najnowszego. Każdy taki przyjaciel w specjalnej księdze będzie mógł wpisać namiar na siebie i to, co potrafi najlepiej. Stworzymy rodzaj klubu umiejętności, ja wpiszę zapewne, że umiem robić szaliki - żartuje Szelachowski. Wszystko z przymrużeniem oka, ale też serio. Taki klub przyjaciół i ich umiejętności w przyszłości może na różnym polu wspomagać Teatr Najnowszy - efemerydę, która nie jest ani stowarzyszeniem, ani fundacją, raczej teatrem w chmurach, a jednak przy tym - ideą konkretną i charakterystyczną (jakiś czas temu w BTL można było zobaczyć szalony spektakl-happening TN).

Wieczory muzyczno-integracyjne odbędą się dwukrotnie:

piątek (30.01) - Kawiarnia Lalek (od godz. 19 - do rana)

sobota (31.01) - restauracja Camelot (od godz. 19 do rana. Jak zapowiadają organizatorzy - przewidziana jest też sala dla pań, nawet z dziećmi, oraz dla panów, z których skorzystać będzie mógł każdy, kto ma ochotę)

Rezerwacje, bilety, szczegóły: wszelach@wp.pl, tel. 508 288 877, 602 294 721. Cena wstępu - tylko 50 zł.

Słowo o głównych twórcach:

Mirosław Andrzej Czyżykiewicz, pieśniarz, gitarzysta, poeta, kompozytor, związany z nurtem poezji śpiewanej, obdarzony charakterystycznym rozpoznawalnym głosem. Pisze własne teksty, wykonuje utwory Wysockiego w polskich tłumaczeniach, komponuje muzykę do wierszy Josifa Brodskiego.

Jan Janga-Tomaszewski - aktor filmowy i dubbingowy, wykonawca piosenki aktorskiej, kompozytor, znany m.in. z interpretacji twórczości Edwarda Stachury.

Marcin "Cira" Ciruk - raper, poeta, grafik. Współtwórca zespołów Panorama Paru Faktów i Fama Familia. Prowadzi także solową działalność artystyczną.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji