Artykuły

Kraków. Otwarcie projektu "Maciej Korbowa"

24 stycznia Teatr Łaźnia Nowa zaprasza na "Macieja Korbowę i Bellatrix" Stanisława Ignacego Witkiewicza, rekonstrukcję spektaklu dyplomowego PWST w Krakowie z 1993 roku w reżyserii i scenografii Krystiana Lupy.

Przed premierą spektaklu, która odbędzie się 30-ego kwietnia, zapraszamy na otwarcie projektu, w ramach którego odbędzie się spotkanie z Krystianem Lupą i aktorami pracującymi nad projektem. Zobaczymy się w najbliższą sobotę, 24-ego stycznia o godz. 12.00 w Łaźni i wspólnie weźmiemy udział w wywoływaniu ducha spektaklu sprzed lat.

Niech to spotkanie będzie przedsmakiem swoistego seansu spirytystycznego zasadzającego się na mierzeniu się z własną pamięcią, ówczesną wrażliwością artystyczną i duchową oraz wyobrażeniu zagranej dwadzieścia lat temu roli.

Przedstawienie Krystiana Lupy w Łaźni Nowej jest próbą powrotu do inicjalnego doświadczenia sprzed dwudziestu lat - rekonstrukcją "Macieja Korbowy i Bellatrix", spektaklu dyplomowego absolwentów krakowskiej PWST wówczas przygotowanego w dwóch wzajemnie dopełniających się wersjach: "Materia mityczna" i "Materia pierwotna". Konfrontacja aktorów z przedstawieniem z 1993 roku, w którym grali u progu swojej kariery, wznawianym obecnie niczym seans spirytystyczny, zasadza się na mierzeniu się z własną pamięcią, ówczesną wrażliwością artystyczną i duchową oraz wyobrażeniem zagranej przed laty roli. W rycie spektaklu z przeszłości zderzają się i wzajemnie przenikają doświadczenia przeszłe i teraźniejsze, zmienne, naznaczone upływem czasu diagnozy, dotyczące kondycji artysty, naszego świata, kultury oraz możliwości duchowej i artystycznej transgresji.

"Maciej Korbowa i Bellatrix" Witkacego, przedstawia historię zbioru indywiduów, dotkliwie odczuwających znużenie i rozczarowanie dotychczasową przygodą w sztuce. Pod wodzą charyzmatycznego Mistrza Korbowy, w trakcie narkotycznych sesji, artyści próbują radykalnie przewartościować swoje człowieczeństwo zarazem poszukując nowej formy.

"Uparliśmy się, żeby przeprowadzić dość szalony pomysł - spektaklu w dwóch wersjach. Żadnej z nich - w naszych zamiarach - nie miała być przyznana racja, prawda miała rozwijać się pomiędzy nimi. Kryterium rozróżniające zasady istnienia tych wersji zmieniało się, ewoluowało. Trudno je było uchwycić - trudno nawet w rozmowach, a co dopiero w konkretnej pracy. Rzeczywistość pierwsza miała być widziana z zewnątrz, miała dążyć do obiektywności, miała się interesować faktycznym? Pierwotnym? Wyglądem i gestami tych ludzi... miała zmierzać do przypuszczalnego pierwowzoru, do genezy wydarzeń... itd, druga wersja miała penetrować świat wewnętrzny, treść przeżyć, narkotycznych wizji, pragnień, dążeń, idei... pomyłek... miała wniknąć w naturę duchowego tworu... tworu z łona wspólnoty, a również odpowiedzieć na pytanie o sens i los tego tworu w kontekście wielkiej duchowej przemiany... (...)"

(fragment programu do spektaklu z 1993 roku)

***

Premiera: 24 stycznia 2015

Kostiumy: Piotr Skiba

Muzyka: Jakub Ostaszewski

Asystenci reżysera: Tomasz Kowalski, Tomasz Węgorzewski

Obsada: Małgorzata Maślanka, Barbara Szotek-Stonawski, Agnieszka Trzyna, Joanna

Żurawska-Federowicz, Paweł Deląg, Marcin Grzymowicz, Tadeusz Łomnicki, Artur Rzegocki

Produkcja: Teatr Łaźnia Nowa, Teatr IMKA, Fundacja EDM+

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji