Artykuły

Gdynia. Widowisko Brylla i Koniecznego w rocznicę Grudnia' 70

W piątek, 16 grudnia w kościele OO. Franciszkanów w Gdyni odbędzie się premiera przedstawienia "Przejście przez morze. Kolęda" z tekstem Ernesta Brylla i muzyką Zygmunta Koniecznego. Początek o godz. 20.

"Przejście przez morze. Kolęda" jest przedstawieniem poetyckim poruszającym kwestie podstawowych wartości takich jak Ojczyzna, wiara, rodzina, wspólnota. Jest równocześnie próbą nakłonienia do refleksji nad naszą rzeczywistością, próbą odniesienia się do stanu ducha Polaków.

Inspiracją do powstania tekstu Ernesta Brylla był spektakl jego autorstwa z muzyką Wojciecha Trzcińskiego "Kolęda-Nocka", który miał premierę w grudniu 1980 roku na deskach Teatru Muzycznego. Zarówno tamto przedstawienie, jak i "Przejście przez morze" zainspirowane było również tragedią gdyńskich wydarzeń 1970 roku. Ani jednak teksty "Kolędy-Nocki", ani "Przejścia przez morze" nie są tekstami poświęconymi rocznicy tych wydarzeń. Zespół Teatru rozważał ponowne wystawienie "Kolędy-Nocki" w 25 lecie tamtej inscenizacji. Artyści doszli jednak do wniosku, że odtworzenie atmosfery tamtego czasu jest niemożliwe. Nie żyje Krzysztof Bukowski, reżyser przedstawienia z 1980 roku, a w samym zespole Teatru pozostały jedynie cztery osoby, które uczestniczyły w prapremierowym spektaklu "Kolędy-Nocki".

Po wielu dyskusjach Ernest Bryll zdecydował się napisać nowy tekst dramatyczny, w którym bardziej zajmuje się teraźniejszością, niż odnosi się do zdarzeń historycznych. Muzykę napisał wybitny krakowski kompozytor Zygmunt Konieczny.

Pierwotnym zamiarem twórców było wykonanie tego spektaklu w plenerze w dzień obchodów rocznicy Grudnia' 70 w formie oratorium. Zrezygnowano jednak z tego pomysłu ze względu na pogodę i charakter samych uroczystości planowanych przez organizatorów.

Twórcy postanowili wystawić to przedstawienie w Kościele OO. Franciszkanów na Wzgórzu Św. Maksymiliana, który jest patriotycznym symbolem Gdyni. Budynek, który powstał po II wojnie światowej mimo oporów ówczesnych władz, był miejscem, w którym schronili się uczestnicy wydarzeń grudniowych 70 roku, co ma dla twórców przedstawienia znaczenie symboliczne.

Pierwsza część widowiska dzieje się w momencie ostatnich przygotowań do otwarcia Muzeum Wspomnień. Grupa "fachowców od reklamy" przygotowuje z tłumem statystów, wśród których znajdują się widzowie przedstawienia, ceremonię otwarcia. Scena ta odbędzie się na stopniach kościoła i na placu przed nim. Ma formę happeningu, a tekst Ernesta Brylla jest potraktowany tutaj jako kanwa całego zdarzenia.

Część druga, która odbędzie się wewnątrz górnego kościoła, ma formę bożonarodzeniowego misterium. Nawiązuje do bożonarodzeniowych szopek, wędrówek kolędników i innych obrzędów związanych z Adwentem. Poruszane tam treści są próbą nakłonienia do refleksji nad dniem współczesnym i kondycją duchową Polaków.

Jest to przedstawienie wieloobsadowe; w spektaklu weźmie udział ok. 100 aktorów i statystów, chór oraz 55 osobowa orkiestra.

Na zdjęciu: próba spektaklu.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji