Artykuły

Kraj. Wajda wśród laureatów Nagród Stowarzyszenia Filmowców Polskich 2014

Reżyser Andrzej Wajda, operator Wiesław Zdort, kierownik produkcji Włodzimierz Śliwiński oraz dekoratorka wnętrz Albina Barańska są wśród laureatów przyznanych w środę - za wieloletni wkład w rozwój rodzimej kinematografii - Nagród Stowarzyszenia Filmowców Polskich 2014.

- Ma takie zasługi dla kinematografii, dla środowiska filmowego, dla nas wszystkich, że w gruncie rzeczy powinniśmy mu co tydzień przyznawać nagrodę - powiedział podczas ceremonii w Warszawie, honorując Nagrodą Specjalną Andrzeja Wajdę, prezes SFP Jacek Bromski.

Reżyser "Kanału", "Popiołu i diamentu", "Ziemi obiecanej", "Człowieka z żelaza", "Katynia", "Wałęsy. Człowieka z nadziei" podkreślił przy okazji podziękowań, że Stowarzyszenie Filmowców Polskich odgrywa bardzo istotną rolę, jeśli chodzi o jednoczenie środowiska oraz inspirowanie twórców do pracy nad kolejnymi filmami.

Jak przypomniano, Nagrody SFP przyznawane są przez zarząd stowarzyszenia osobom, których praca przyczyniła się do rozwoju polskiej kinematografii w wyjątkowy sposób. Idea jest taka, "by statuetki trafiały w ręce nie tylko tych przedstawicieli filmowych zawodów, którzy stoją na pierwszej linii - reżyserów, operatorów - ale także tych, którzy pozostając nieco w cieniu, mają ogromny wpływ na ostateczny kształt filmowego dzieła - dźwiękowców, montażystów czy scenografów" - wyjaśnia w uzupełnieniu stowarzyszenie.

W tym roku uhonorowanych zostało siedem osób: reżyser Andrzej Wajda (ur. 1926 w Suwałkach), operator Wiesław Zdort, kierownik produkcji Włodzimierz Śliwiński, dekoratorka wnętrz, scenograf i kostiumograf Albina Barańska, operator dźwięku Wiesława Dembińska, autor zdjęć, reżyser i scenarzysta Marek Nowicki oraz twórca filmów animowanych Tadeusz Wilkosz.

- Wnieśli całe swoje serce, warsztat i talent w pracę na rzecz polskiego kina - powiedziała o laureatach dyrektor Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej Agnieszka Odorowicz, która razem z Jackiem Bromskim złożyła zarazem przedstawicielom filmowego środowiska życzenia z okazji zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia.

Wiesław Zdort (ur. 1931 w Warszawie) jest autorem zdjęć do kilkudziesięciu filmów - dzieł Jerzego Kawalerowicza, Krzysztofa Kieślowskiego, a także wielu innych znanych reżyserów. To np.: "Faraon" (razem z Jerzym Wójcikiem), "Sól ziemi czarnej", "Zazdrość i medycyna", "Brunet wieczorową porą", "Dekalog. Jeden", "Śmierć jak kromka chleba" oraz serial "Doktor Ewa".

Włodzimierz Śliwiński (ur. 1925 w Żyrardowie), uznawany za jednego z najlepszych kierowników produkcji w kinematografii polskiej po 1945 r., pełnił tę funkcję przy ponad 20 filmach, m.in. przy "Pan Anatol szuka miliona", "Popiołach", "Westerplatte".

Albina Barańska (ur. 1932 w Taganrogu) zajmowała się dekoracją wnętrz m.in. na planach seriali "Lalka", "Rodzina Połanieckich", "Kariera Nikodema Dyzmy" i "Karino" oraz do filmów "Karate po polsku", "Nad rzeką, której nie ma", "Sztos", "Ogniem i mieczem", "Chopin. Pragnienie miłości", "Pora umierać", "Parę osób, mały czas".

Wiesława Dembińska (ur. 1936 w Warszawie) odpowiadała za dźwięk m.in. do filmów: "Wszystko na sprzedaż", "Polowanie na muchy", "Krajobraz po bitwie", "Brzezina", "Wesele", "Iluminacja", "Bilans kwartalny", "Barwy ochronne", "Z punktu widzenia nocnego portiera", "Constans", "Dekalog. Osiem".

Marek Nowicki (ur. 1935 w Warszawie) jest autorem zdjęć m.in. do "Rejsu" oraz do seriali "Chłopi", "Kariera Nikodema Dyzmy" (którą ponadto, wspólnie z Janem Rybkowskim, reżyserował), "Rodzina Połanieckich".

Tadeusz Wilkosz (ur. 1934 w Krakowie) to twórca m.in. filmów o przygodach Misia Colargola i Pingwinie Pik-Poku.

Nagrody Stowarzyszenia Filmowców Polskich przyznawane są od 2007 r.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji