Artykuły

Koszalin. Wielka Gala Opery i Operetki w styczniu

11 stycznia o godz. 18 w hali widowiskowo-sportowej w Koszalinie odbędzie się wyjątkowa Noworoczna Wielka Gala Opery i Operetki. Solistom towarzyszyć będzie Orkiestra Filharmoników Bydgoskich pod dyrekcją Marka Czekały.

Podczas koncertu dwukrotnie będzie można usłyszeć fragmenty opery Giuseppe Verdiego z 1853 roku, opartej na "Damie kameliowej" A. Dumasa. Melomani z pewnością już wiedzą, że jest to "La Traviata". Edyta Piasecka i Adam Sobierajski zaśpiewają "Parigi o cara", a wszyscy soliści wystąpią w "Libiami" na finał pierwszej części koncertu. Historia opery jest tak niezwykła, jak sama muzyka. "Dama kameliowa" Dumasa ukazała się drukiem w 1848 roku i odniosła spory sukces. Pisarz adaptował powieść do wystawienia na deskach scenicznych, jednak na premierę sztuki cenzura w 1851 roku nie dała zgody. Rok później wystawiono ją wreszcie w Paryżu, gdzie zetknął się z nią Verdi. Zobaczył i od razu wiedział, że to podstawa libretto opery. Pod nowym tytułem (wł. traviata - zabłąkana) wystawiono ją w Wenecji. Opera wywołała skandal obyczajowy - publiczność nie przywykła jeszcze do oglądania kurtyzan. Verdi po pokazie pisał: "Traviata" wczoraj wieczorem fiasko. Moja wina czy śpiewaków? Czas to osądzi.

Po dwóch latach Verdi podjął kolejną próbę - zmienił czas akcji, realia, a nawet tytuł - i tym razem odniósł sukces. Dziś to jedna z najbardziej znanych oper świata. Przypomnimy jej fragmenty w Koszalinie! A do tego m.in. koloraturowa aria Walc Julii, Habanera z "Carmen" "La donna e mobile", "Gdybym był bogaczem" ze "Skrzypka na dachu", "Usta milczą", "Brunetki, blondynki".

Ceny biletów: 30 - 70 zł do kupienia w kasach hali i na www.bilety.hala.koszalin.pl

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji