Artykuły

Gdańsk. Konferencja o sytuacji artysty w świecie współczesnym

12 grudnia Obserwatorium Kultury działające przy Instytucie Kultury Miejskiej zaprasza do udziału w interdyscyplinarnej konferencji naukowej "Sztuka, polityka, pieniądze. Sytuacja artysty w świecie współczesnym", która odbędzie się w Europejskim Centrum Solidarności.

Rzeczywistość współczesnych twórców poddana zostanie szerokiej analizie z perspektywy: kulturowej, ekonomicznej, społecznej i filozoficznej. Konferencja jest otwarta dla publiczności, zapraszamy do wysłuchania panelistów i włączenia się do wspólnej dyskusji.

W obliczu nowych procesów kulturowych i ekonomicznych zaistniałych w świecie sztuki ponownie należy zadać pytanie "jaka jest realna sytuacja artysty w świecie współczesnym"? Warto również zgłębić silne relacje jakie zachodzą obecnie między sztuką, polityką i światem biznesu. Dlatego też Obserwatorium Kultury, które działa przy Instytucie Kultury Miejskiej od 2012 roku, zachęca praktyków kultury i jej twórców do spotkania i dyskusji o współczesnej sytuacji artysty podczas trzech paneli konferencji "Sztuka, polityka, pieniądze. Sytuacja artysty w świecie współczesnym". Wydarzenie będzie również transmitowane online na kanale Instytutu Kultury Miejskiej na platformie Popler.tv: www.popler.tv/IKMTV.

- Celem konferencji jest stworzenie wspólnej przestrzeni do dyskusji praktyków i teoretyków współczesnej kultury i sztuki. Przyjmie ona formułę dyskusji panelowych nad przygotowanymi wcześniej tekstami. Prelegenci, w trzech odrębnych panelach dyskusyjnych, poruszą kwestie związków artysty z przestrzenią miejską, artystycznym rynkiem pracy, społecznych ról i strategii twórcy. Spróbują odpowiedzieć na pytanie kim jest współczesny artysta oraz jak odnajduje się w trudnej ekonomii sztuki. Debata dotknie również tematu miejskiej polityki kulturalnej, a uczestnicy zaproponują praktyczne i teoretyczne spojrzenie, w jaki sposób może ona wspierać działalność artystyczną - mówi Natalia Brylowska z Instytutu Kultury Miejskiej.

Punktem wyjścia dyskusji podczas konferencji będą opublikowane wcześniej w Internecie teksty prelegentów (dostępne na stronie www.obserwatorium.gda.pl). Paneliści zastanowią się nad rolą artysty w społeczeństwie obecnie i na przestrzeni wieków. Przedstawią swoje stanowiska na temat strategii współczesnych artystów na rynku sztuki oraz ich sytuacji ekonomicznej, przybliżą również zależności między polityką kulturalną, a sytuacją artysty oraz odpowiedzą na pytanie "Gdzie leży rola polityki kulturalnej miasta?", w jaki sposób środowisko artystyczne wpływa na kształtowanie i rozwój miasta?

Serdecznie zapraszamy do udziału w konferencji przedstawicieli różnych dziedzin naukowych, praktyków, artystów, a także kuratorów i menedżerów kultury oraz osoby związane zawodowo ze światem kultury i sztuki - wstęp jest wolny. Patronatem merytorycznym objęli konferencje prof. dr hab. Jerzy Limon i dr hab. Jan Stanisław Wojciechowski.

Wśród panelistów są m.in.: Joanna Kozera, Agnieszka Błyszczek, Magdalena Gołębiewska, Andrzej Jurkun, Katarzyna Pawlicka, Tomasz Szypułka, Martyna Fołta, Agnieszka Ochenkowska, Emilia Zielińska, Ewa Kubeł-Zielińska, Krzysztof Zieliński, Hanna Sieja-Skrzypulec, Małgorzata Dąbrowska, Weronika Maćków, Marta Seredyńska, Joanna Kabrońska, Małgorzata Jakiel, Łukasz Śliwa, Martyna Wolna, Adrian Mróz, Andrzej Leśniewski, Iwona Zając.

***

Panele tematyczne konferencji: "Sztuka, polityka, pieniądze. Sytuacja artysty w świecie współczesnym" - Gdańsk, 12 grudnia 2014r

10.00 - 11.30 Miasto, polityka, sztuka, instytucje. Miejsce artysty w miejskiej polityce kulturalnej

Wspólnie postaramy się odpowiedzieć na pytania: jakie są relacje artystów z miastem, w którym żyją i tworzą, w jaki sposób kształtują przestrzeń i jak wpływają na charakter samego miasta? Jakie powinno być miasto przyjazne dla twórczości artystycznej, jakie perspektywy stwarza miejska polityka kulturalna i działalność instytucji kultury?

--

11.50 - 13.20 Co "robi" artysta? Społeczne role i strategie artystów

Jak artyści zarządzają swoim wizerunkiem? Kim chcą być i jak działać w świecie? Jakie znaczenie społeczne mają te działania? Podczas panelu zajmiemy się refleksją nad tożsamością, społecznym wpływem i rolą artysty oraz tym, jak artyści postrzegani są przez innych i jakie są ich strategie zaistnienia w świecie - zaangażowanie społeczne, sukces komercyjny czy skandale.

--

14.20 - 15.50 Zawód artysta. Ekonomika kultury i rynek pracy artystów

Jaki jest artystyczny rynek pracy? Postawimy pytania dotyczące problemów z wyceną pracy twórczej i wynagrodzeniami dla artystów, perspektyw zawodowych studentów kierunków artystycznych, ale i kwestii pogodzenia potrzeby rozwoju twórczego artysty z realiami i zapotrzebowaniem współczesnego rynku.

***

Miejsce konferencji: Europejskie Centrum Solidarności, ul. plac Solidarności 1, sala 3.11, III piętro

***

Patronat merytoryczny:

Prof. dr hab. Jerzy Limon - dyrektor Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego, anglista, literaturoznawca oraz teatrolog, pomysłodawca kierunku zarządzanie instytucjami artystycznymi i kierownik Katedry Sztuk Scenicznych na Wydziale Filologicznym Uniwersytetu Gdańskiego. Wykłada na Uniwersytecie Gdańskim. Jego liczne publikacje zostały wydane w Stanach Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii i Niemczech. Jest autorem 120 haseł Wielkiej Encyklopedii Powszechnej PWN.

Dr hab. Jan Stanisław Wojciechowski - artysta, animator kultury, kulturoznawca. Wykładowca Uniwersytetu Jagiellońskiego. Jego prace znajdują się w muzeach i kolekcjach prywatnych, również poza granicami Polski. Autor książek i publikacji naukowych, w latach 1996-2002 przewodniczył kolegium redakcyjnemu "Kultury Współczesnej". Współzałożyciel Polskiego Towarzystwa Kulturoznawczego.

Organizator konferencji: Instytut Kultury Miejskiej

Koordynacja: Natalia Brylowska, Współpraca: Aneta Lehmann

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji