Artykuły

Gdańsk. Szkoła baletowa im. Janiny Jarzynówny-Sobczak?

Gdańska szkoła baletowa nie ma jeszcze swojego patrona. Artyści walczą, by otrzymała imię Janiny Jarzynówny-Sobczak. Dyrektor szkoły Bronisław Prądzyński zgodził się na propozycję, choć jak mówi: - Nie jestem do końca przekonany, nie podzielam zdania, że szkoła musi nosić jej imię, bo jest już pięknie uhonorowana.

Szkoła baletowa w Gdańsku może się pochwalić wieloma sukcesami, ale jest to też ostatnia szkoła baletowa w Polsce, która nie ma jeszcze swojego patrona.

- Napływały do nas głosy, żeby nazwać szkołę imieniem jej założycielki Janiny Jarzynówny-Sobczak. Stąd też w dniu święta teatru, który uroczyście obchodziliśmy tego roku w Teatrze Wybrzeże, pozwoliłam sobie powiedzieć, że nadchodzi stulecie urodzin Janiny Jarzynówny i będziemy podejmować starania, żeby szkoła baletowa w Gdańsku została uhonorowana jej imieniem, co zostało przyjęte rzęsistymi brawami - opowiada aktorka Małgorzata Talarczyk, przewodnicząca gdańskiego oddziału Związku Artystów Scen Polskich. - Z tym pomysłem zwróciliśmy się do dyrektora szkoły baletowej, pana Bronisława Prądzyńskiego. Napisaliśmy do niego piękny, pełen szacunku list, który jest - i mówię to z całą odpowiedzialnością - niezmienny w stosunku do jego osoby i wszystkiego, czego dokonał. Niestety, odpisał nam lakonicznie, że uważa, iż pani Jarzynówna jest wystarczająco uhonorowana i nie ma potrzeby robić w tym celu niczego więcej.

- Jest już pięknie uhonorowana - potwierdza dyrektor Bronisław Prądzyński. - Największa sala w szkole została nazwana jej imieniem. Przy wejściu stoi cacko, piękna rzeźba, non stop podświetlona dwoma reflektorami. Napisano na niej "Janina Jarzynówna - twórca baletu gdańskiego, założycielka szkoły", i czy to nie wystarczy?

Imię na urodziny

Nie wystarczyło członkom ZASP, którzy postanowili, że napiszą w tej sprawie pismo do ministerstwa. Rozpoczęto zbieranie podpisów, pomysł nadania imienia Janiny Jarzynówny-Sobczak szkole baletowej poparło 500 osób z różnych środowisk artystycznych, m.in. wielka tancerka Alicja Boniuszko.

- Przy odsłanianiu tablicy pamięci twórczyni gdańskiego baletu (tablica zawisła na domu, gdzie kiedyś mieszkała, we Wrzeszczu przy ul. Jaśkowa Dolina) prezydent Gdańska Paweł Adamowicz wspomniał, że jest zainteresowany tym, aby szkoła baletowa nosiła imię Janiny Jarzynówny-Sobczak - dodaje Małgorzata Talarczyk. - Ponieważ stulecie jej urodzin przypada w styczniu 2015 roku - a byłaby to doskonała okazja do sfinalizowania sprawy - czasu jest niesłychanie mało. W związku z tym postanowiliśmy uwieńczyć nasze starania pięknym pismem do pani minister, dołączając listę z podpisami. W poniedziałek jedziemy do Warszawy, żeby ją wręczyć w ministerstwie. U dyrektora Prądzyńskiego byli też koledzy tancerze, nakłaniając go do zmiany zdania. Sam dyrektor zawsze wyrażał się o Janinie Jarzynównie-Sobczak z pełną estymą.

Ostatecznie dyrektor Bronisław Prądzyński zgodził się na propozycję, choć jak mówi: - Nie jestem do końca przekonany, nie podzielam zdania, że szkoła musi nosić jej imię, bo jest już pięknie uhonorowana.

Znany choreograf Wojciech Misiuro jako pierwszy spytał oficjalnie, przed kilkoma laty, dlaczego gdańska szkoła baletowa nie nosi imienia Janiny Jarzynówny-Sobczak. - Przecież Gdańsk kojarzy się przede wszystkim z twórcą gdańskiego baletu, a w związku z tym i szkoły baletowej, panią Janiną Jarzynówną-Sobczak, i jej największą, niewiarygodną gwiazdą, jaką jest Alicja Boniuszko - mówi.

***

Historia szkoły

Swoją historię szkoła baletowa w Gdańsku datuje od l września 1950 roku. Początkowo przez trzy lata mieściła się w barakach w Narwiku, następnie została przeniesiona do willowego budynku przy ul. Marii Konopnickiej 13, aż wreszcie, w 1957 roku, zakończyła swoją wędrówkę i do chwili obecnej mieści się w centrum Gdańska, przy al. Legionów 3/5. Założona została z inicjatywy wybitnej choreograf Janiny Jarzynówny-Sobczak, która będąc kierownikiem powstającego w 1950 roku Baletu Gdańskiego, nie wyobrażała sobie, by mógł się on rozwijać bez zaplecza szkoły.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji