Artykuły

Dziś premiera Lizystraty

Dziś w TEATRZE POWSZECHNYM odbędzie się premiera "Lizystraty" ARYSTOFANESA - gniewnego protes­tu przeciwko wojnie, jaki już przed wiekami złożył wielki komediopisarz sta­rożytnej Grecji.

Arystofanes posłużył się jednak dość szokującym pomysłem, który sprawia, że jego komedię nie jest wcale tak ła­two zrealizować na scenie. Oto kobiety greckie, za namową Lizystraty, postanawiają przestać wypełniać obowiązki żon, odsunąć mężów od łoża na tak długo, dopóki nie zawrą oni trwałego pokoju.

Starożytni, pamiętajmy, nie byli tak pruderyjni jak my, przez całe pokole­nia poddani chrześcijaństwu, które w sprawach płci wietrzyło szatana. Stąd słownictwo Arystofanesa jest - w na­szym odczuciu - śmiałe, a nawet do­sadne, sytuacje drastyczne, co sprawia, że sztuka nie będzie, niestety, dozwo­lona dla młodszego pokolenia widzów. Niestety - bo Arystofanes to wielki pisarz, którego doprawdy warto i na­leży poznać.

W "Lizystracie" porusza on proble­my aktualne dla ówczesnej Grecji, za­istniała więc potrzeba niejakiego uwspółcześnienia sztuki, zbliżenia jej do naszych czasów. ROMAN SYKAŁA, reżyser spektaklu, odwołał się w jakimś stopniu do musicalu - ANDRZEJ JĘ­DRZEJEWSKI dopisał teksty piosenek, które interesującą muzyką opatrzył BOGDAN PAWŁOWSKI - częściowo zaś chyba nawet do doświadczeń kaba­retu, oczywiście kabaretu w najlepszym znaczeniu tego słowa, kabaretu literac­kiego, niosącego ze sobą ważące treści.

Nie czas orzekać przed premierą, w jakim stopniu sprawdzi się ten śmiały pomysł - w każdym bądź razie łódzka "Lizystrata" powinna zainteresować widzów, reprezentuje typ widowiska rzadko spotykany na naszych scenach.

Rolę tytułową gra HALINA PAWŁO­WICZ, prócz niej zobaczymy na scenie znaczną część teatralnego zespołu, w tym niemal wszystkie panie. Piosenki śpiewają EWA KRZYŃSKA i JANUSZ KUBICKI.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji