Artykuły

Łódź. Związki awangardy z socrealizmem w 65-lecie Teatru Nowego

Teatr Nowy będzie świętował swoje 65-lecie w wyjątkowy sposób. Z okazji jubileuszu przygotowano wydarzenie "Awangarda i socrealizm". W programie spektakle, performance'y i wykłady.

"Awangarda i socrealizm" to szereg wydarzeń przybliżających nas do czasów, w których powstawał Teatr Nowy im. Kazimierza Dejmka. Celem imprezy jest spojrzenie na burzliwe relacje awangardy i socrealizmu w powojennej Łodzi oraz refleksja nad tym, w jakich kontekstach 65 lat temu rodził się Nowy.

- Chcemy zwrócić uwagę na dwa fakty. W imię socrealizmu niemal w tym samym czasie otwarto Teatr Nowy i zamalowano Salę Neoplastyczną Strzemińskiego. Opozycja między tymi wydarzeniami okazała się jednak tylko pozorna - mówi dr Piotr Olkusz z Instytutu Kultury Współczesnej UŁ, jeden z kuratorów projektu.

- Pracując nad programem, badaliśmy łódzkie powojenne środowisko kulturalne. To było niesamowite miejsce i wydawało się, że Łódź będzie kulturalną stolicą Polski. Ten ferment intelektualny był dla nas porażający - dodaje Aleksandra Jach z Muzeum Sztuki w Łodzi, które jest współorganizatorem wydarzenia.

Do projektu zaproszono artystów reprezentujących różne dziedziny sztuki. W foyer stanie scenografia zbudowana przez Michała Zadarę, reżysera spektaklu "Hotel Savoy", który zwyciężył w plebiscycie Energia Kultury 2012 na najlepsze wydarzenie kulturalne roku.

Alicja Rogalska zahipnotyzuje łódzkich społeczników (m.in. Marcina Polaka i Hannę Gill-Piątek), dzięki czemu uwolni ich od codzienności i skłoni do snucia utopijnych planów na przyszłość. Wojtek Ziemilski w projekcie "Wyzysk kolonialny" nawiąże do płaskorzeźby Władysława Strzemińskiego, którą zniszczono jeszcze przed oficjalną prezentacją. Artysta będzie jeździł po ul. Piotrkowskiej rikszą z napisem "Wyzysk kolonialny". Każdy, kto zdecyduje się na podróż z Ziemilskim, będzie mógł z nim porozmawiać na dowolny temat. Zabronione będą jedynie dyskusje o teraźniejszej sytuacji.

- Chcemy wyjść poza tradycyjną formułę teatru. Transdyscyplinarność jest dziś podstawą współczesnego teatru europejskiego - podkreśla Marta Olejniczak z Teatru Nowego.

Wydarzenie rozpocznie się w środę 12 listopada spektaklem "Brygada szlifierza Karhana" (reż. Remigiusz Brzyk). Premierą tego samego przedstawienia 65 lat temu rozpoczął działalność Teatr Nowy.

Oficjalną inaugurację projektu zaplanowano na sobotę 15 listopada. Wydarzenie zapoczątkuje performance Marii Dejmek, wnuczki Kazimierza Dejmka. "Awangardę i socrealizm" zwieńczy natomiast prapremiera spektaklu "Kobro" (reż. Iwona Siekierzyńska) według dramatu napisanego przez Małgorzatę Sikorską-Miszczuk na zamówienie Teatru Nowego.

Współorganizatorami "Awangardy i socrealizmu" są: Muzeum Sztuki w Łodzi, miesięcznik "Dialog" oraz Instytut Kultury Współczesnej Uniwersytetu Łódzkiego. Projekt otrzymał dofinansowanie z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji