Artykuły

Faust wynajął iluzjonistę

W sobotę premiera " Fausta " w Teatrze Pol­skim. To pierwsza inscenizacja arcydramatu Goethego w powojennym Szczecinie.

Już samo sięgnięcie po ten tytuł po­zwala mówić o wyjątkowym wydarze­niu artystycznym. Monumentalny "Faust" należy do dzieł, z którym teatry mierzą się rzadko, a szczeciński teatr po­wojenny jak dotąd w ogóle. Nawet tłu­macze najczęściej poprzestają na pierw­szej części. Tymczasem Ryszard Major, który przygotowuje inscenizację arcy­dzieła dla sceny Teatru Polskiego, po­kusił się o wystawienie obu części "Fau­sta", uznając, że pokazywanie tylko pierwszej pozostawia dramat bez puen­ty. Dramat jest tak wielowątkowy, że do­starczy materiału do co najmniej kilku­dziesięciu interpretacji. Ryszard Major przygotowuje przedstawienie "o czło­wieku, który chce wszystko wiedzieć i wszystkiego doświadczyć".

- Który chce zachłysnąć się pięknem i dobrem, ale również wejść w błoto mo­ralne - mówi reżyser. - Nie dlatego, że­by którekolwiek z tych doświadczeń wybrać. On po prostu chce wszystkiego spróbować i we wszystkim zaistnieć.

W Fausta wcieli się gościnnie Maciej Tomaszewski, aktor z Teatru Współcze­snego we Wrocławiu (szczecinianie mo­gli go wcześniej oglądać w tytułowej ro­li w "Hamlecie" przygotowywanym przez Teatr Polski na dziedzińcu Zam­ku Książąt Pomorskich).

Fausta kusił będzie Mefistofeles, czy­li Jacek Polaczek, który tą rolą uczci 35-lecie pracy artystycznej.

W przedstawieniu jest wiele scen zbio­rowych, więc na scenie zobaczymy ca­ły zespół Teatru Polskiego.

Inscenizacja "Fausta" to nie tylko wy­zwanie artystyczne, ale i finansowe. Koszt produkcji jest równy kosztom trzech zwy­kłych przedstawień. Nad efektami spe­cjalnymi pracował sam Maciej Pol, jeden z najsłynniejszych polskich iluzjonistów. Muzykę napisał Adam Opatowicz, deko­racje zaprojektował Jan Banucha.

Premiera "Fausta" w Teatrze Polskim w sobotę o godz. 19. Spektakl będzie trwał około czterech godzin z przerwą.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji