Artykuły

Szczecin. W Teatrze Polskim bez rozstrzygnięcia

Wyrok uchylony, sprawa wraca do ponownego rozpoznania w Sądzie Rejonowym. Wszystko wskazuje na to, że do końca batalii pomiędzy Teatrem Polskim a jego byłym wicedyrektorem Jackiem Gałkowskim wciąż daleko.

Przypomnijmy: dwa lata temu, w listopadzie 2012 roku, Gałkowski zosta! zwolniony z pracy przez swojego przełożonego Adama Opatowicza. Od decyzji odwołał się do sądu. Uzasadniał, iż zatrudniony był na umowie o pracę, która zabrania zwalniania osób w okresie ochronnym. Dyrekcja Teatru Polskiego odrzucała zarzuty, twierdząc, że wicedyrektor został na swoje stanowisko powołany i ochronie nie podlega.

Sąd pierwszej instancji w lutym tego roku podzielił argumentację J. Gałkowskiego. Niekorzystny dla siebie wyrok Teatr Polski zaskarżył do Sądu Okręgowego. Ten we wtorek uznał, iż sprawę należy rozpatrzyć ponownie.

- Sąd Rejonowy wykazał się niekonsekwencją - mówiła sędzia Renata Bukowiecka-Kleczaj. - Jeśli przyjął, że w momencie zwolnienia obie strony związane były umową o pracę, to należało sprawdzić, czy zwolnienie nie miało charakteru odwołania dyscyplinarnego

ze skutkiem natychmiastowym. Jeśli natomiast pracodawca nie dotrzymał okresu wypowiedzenia, to zwolnionemu należy się odszkodowanie.

Sprawa wróci teraz do Sądu Rejonowego, który ponownie rozpatrzy wszystkie dowody. Taki obrót spraw wyraźnie nie spodobał się reprezentującej Jacka Gałkowskiego mecenas Hannie Durce:

- Od zwolnienia do dzisiejszego wyroku minęły dwa lata. W tym tempie będziemy się sądzić do emerytury powoda.

W Teatrze Polskim obowiązki J. Gałkowskiego przejęła Aleksandra Kopińska- Szykuć. Jej głównym zadaniem jest przeprowadzenie przebudowy instytucji. Jak tłumaczył Marek Drążkowski, przedstawiciel prawny teatru, w instytucji nikt sobie powrotu byłego dyrektora nie wyobraża.

- Nawet nie ma dla niego pokoju - oświadczył Drążkowski podczas jednej z rozpraw.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji