Artykuły

Bielsko-Biała. "Królewna Śnieżka" na jesienną szarugę

Baśniowa premiera zaplanowana jest na 23 listopada w Teatrze Banialuka. "Królewna Śnieżka" w reż. Aleksandra Maksymiaka to przedstawienie zrealizowane niemal wyłącznie tradycyjnymi środkami teatru lalek.

Opowieść o pięknej Śnieżce i siedmiu krasnoludkach niezmiennie cieszy się popularnością wśród dzieci, a jego przesłanie nadal jest aktualne.

Warto zatem pamiętać, że wspólne wyjście do teatru jest zawsze dobrym pomysłem zwłaszcza kiedy za oknem szaro, zimno i dżdży.

"Lustereczko powiedz przecie kto jest najpiękniejszy w świecie" te słowa, powtarzane jak mantra są bodaj najbardziej znanym cytatem pochodzącym z klasycznych baśni, a kryjąca się za nimi przestroga chyba nigdy dotąd nie była bardziej aktualna i nie wybrzmiewała tak wyraźnie.

Piękna, ale zła Królowa wiedziona zazdrością o urodę pasierbicy postanawia zabić niewinną Śnieżkę. Na szczęście dziewczynka zostaje uratowana przez Kruka, przychylną jej przyrodę i grupę wesołych i pracowitych krasnoludków. Niestety Królowa dowiaduje się, że dziewczynka nadal żyje i robi wszystko, aby się jej pozbyć

Zrealizowane niemal całkowicie w konwencji tradycyjnego teatru lalek przedstawienie dla najmłodszych widzów zachwyca oprawą plastyczną. Iście bajkowe dekoracje (odwołujące się do stylu Tiffaniego), wykonane z dbałością o szczegóły lalki i sprawna gra aktorska to główne atuty przedstawienia, które jednocześnie bawi i uczy. Dzięki dynamicznej akcji, rytmicznie zmieniającym się scenom i melodyjnym piosenkom młodzi teatromani z uwagą śledzą losy Śnieżki i jej kompanów.

A morał? Morał jest taki, że w świecie pięknych rzeczy i pięknych ludzi, w świecie zachwytu nad samym sobą i pogoni za błyskotkami bardzo łatwo stracić z pola widzenia to co najważniejsze: wartość miłości, przyjaźni, oddania, empatii i bezinteresownej pomocy. Pycha i próżność zbyt często biorą górę nad takimi cnotami jak pokora i skromność. Więc kiedy następnym razem sięgniemy po smartfona by trochę się do niego powdzięczyć zastanówmy się, czy tym samym nie pytamy: "Lustereczko "?

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji