Artykuły

Łódź. Projekt "Awangarda i socrealizm" w Teatrze Nowym

Inauguracja projektu odbędzie się 12 listopada wznowieniem spektaklu "Brygada szlifierza Karhana" w reż. Remigiusza Brzyka. Następnie od 15 do 22 listopada każdego dnia o stałej wieczornej godzinie będą odbywać się wydarzenia artystyczne. Większość z nich w specjalnie do tego projektu zaprojektowanej przez Michała Zadarę przestrzeni.

Projekt kończymy 22 listopada prapremierą sztuki Małgorzaty Sikorskiej-Miszczuk "Kobro" w reż. Iwony Siekierzyńskiej.

AWANGARDA I SOCREALIZM

W 65 LAT PO POWSTANIU TEATRU NOWEGO W ŁODZI

Projekt Teatru Nowego im. Kazimierza Dejmka w Łodzi współorganizowany przez Muzeum Sztuki w Łodzi, miesięcznik "Dialog" i Instytut Kultury Współczesnej Uniwersytetu Łódzkiego. Jest to projekt transdyscyplinarny nawiązujący do początków naszej sceny. Jej narodziny są jednym z efektów kulturowo-społecznego fermentu powojennej Łodzi. Poprzez ponowne przyjrzenie się temu wydarzeniu i okresowi, chcemy zapytać o motywacje zaangażowanych postaw artystycznych, o ich związki z dominującą ideologią bądź inspiracjami idealistycznymi. W dzisiejszych dyskusjach o możliwej instrumentalizacji kultury, o jej społecznej misji, skuteczności i przydatności prac artystów, te kwestie wydają się szczególnie istotne.

Celem projektu jest refleksja nad wzajemnymi relacjami awangardy i socrealizmu w powojennej Polsce (ze szczególnym uwzględnieniem Łodzi) oraz obecnego stosunku do sztuki zaangażowanej, która może być rozpatrywana w kategoriach rozwinięcia obu historycznych postaw i dyskusji z nimi. Stałą przestrzenią tygodniowych spotkań będzie gmach Teatru Nowego, którego przearanżowane wnętrze stanie się środowiskiem dla działań teatralnych, performatywnych, wykładów, instalacji i projekcji. Do ich realizacji zaprosiliśmy Remigiusza Brzyka, Martę Górnicką, Michała Januszańca, Michała Kmiecika, Joannę Krakowską, Annę Molską, Alicję Rogalską, Iwonę Siekierzyńską, Małgorzatę Sikorską-Miszczuk, Cezarego Tomaszewskiego, Michała Zadarę i Wojtka Ziemilskiego

Patroni medialni wydarzenia: TVP Kultura, Program II Polskiego Radia, Tygodnik Powszechny, e-teatr.pl, o.pl.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji