Artykuły

Toruń. Ogłoszono nazwiska laureatów honorowych Złotych Aniołów

Podczas rozpoczynającego się 18 października Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Tofifest aktorzy Daniel Olbrychski i Danuta Szaflarska oraz reżyser Jerzy Hoffman otrzymają Złote Anioły Tofifest 2014.

Podczas rozpoczynającego się 18 października festiwalu w 16 pasmach pokazane zostanie ponad 150 filmów. Imprezie towarzyszy festiwal muzyczny Audiowizje.

Specjalny Złoty Anioł za Niepokorność Twórczą trafi w ręce Daniela Olbrychskiego ("Potop", "Ziemia obiecana"), jednego z najważniejszych aktorów polskich.

Anioły za całokształt twórczości otrzymają znakomita aktorka Danuta Szaflarska ("Pokłosie", "Pora umierać") oraz nominowany do Oscara reżyser Jerzy Hoffman, twórca ekranizacji Trylogii Sienkiewicza.

Gościem Tofifest będzie wybitny czeski reżyser Bohdan Slama ("Dzikie pszczoły", "Szczęście"), który odbierze specjalnego Złotego Anioła za wkład w rozwój kina europejskiego. Do Torunia przyjedzie też jeden z najlepszych twórców estońskich Ilmaar Raag ("Nasza klasa").

W trzech składach jurorskich zasiądą między innymi: dyrektor Sofia International Film Festival Stefan Kitanov, reżyser Tomasz Wasilewski ("Płynące wieżowce"), aktorzy - Agata Trzebuchowska ("Ida"), Marcin Kowalczyk ("Jesteś Bogiem") i Olga Bołądź ("Skrzydlate świnie", "Służby specjalne") oraz reżyser Robert Wichrowski ("Francuski numer").

Główne nagrody filmowe Tofifest - Złote Anioły - rozdane zostaną w czterech konkursach. W konkursie głównym dla światowych debiutów ON AIR, wystartuje 13 filmów, wśród których znalazło się nagradzane w Cannes Plemię/Plemya z Ukrainy czy polski Kebab & Horoscope. Polskie premiery będą miały m.in. zwycięzca festiwalu w Karlovych Varach Corn Island z Gruzji, czy nominowany do 12 izraelskich nagród filmowych Zero Motivation. W konkursie krótkometrażowym SHORTCUT zaprezentowane zostaną 33 filmy z 20 krajów. W konkursie polskim FROM POLAND wystartuje 11 tytułów, a wśród nich Huba czy Onirica.PsiePole. Konkurs LOKALIZACJE dla filmowców związanych z regionem kujawsko-pomorskim obejmie 23 tytuły.

Osią tematyczną tegorocznego Tofifest jest pasmo "Zjawiska - Nordic Noir", czyli kino oparte o niezwykle popularne, skandynawskie kryminały. Tofifest jako pierwszy w Polsce próbuje zanalizować ten rodzący się na naszych oczach nurt. Dlatego na plakacie festiwalu widnieje aktorka Noomi Rapace, wcielająca się w postać Lisbeth Salander z kryminalnej trylogii "Millenium" Stiega Larssona. W paśmie obejrzymy m.in. "Łowców głów"/Hodejegerne z Nikolajem Coster-Waldau, czy "Obywatela roku" ze Stellanem Skarsgardem.

Pasmo "Viva Bałtyk" zaprezentuje wybrane filmy z Litwy, Łotwy i Estonii, a filmy flamandzkie i walońskie zderzą się w paśmie "Flandria vs. Walonia". W jego ramach zobaczymy polską premierę najnowszego filmu Braci Dardenne "Two days one night" z Marion Cotillard. Ukrainie poświęcono specjalne pasmo, w którym znajdzie się m.in. kandydat do Oscara "Przewodnik"/Povodyr czy film "I'm Femen" o liderce ruchu społecznego Femen Oksanie Saszko, która będzie gościem festiwalu.

Tofifest uczci 20-lecie śmierci Francois Truffaut prezentując retrospektywę jego filmów z "Jules i Jim", "400 batów" i jednym z ostatnich dzieł mistrza "Ostatnie metro". Ciekawie zapowiada się pasmo Three Bs', w którym zderzona zostanie twórczość trzech hiszpańskich reżyserów Luisa Garcii Berlangi, Luisa Bunuela i Juana Antonio Bardema, którzy jako pierwsi przeciwstawili się faszystowskiej dyktaturze Franco.

Prezentem dla widzów Tofi jest nowość - pasmo "Lunatycy", pokazujące na nocnych seansach filmy Jodorowskiego, Bunuela i Lyncha. Przygotowano też pokaz nowej inicjatywy Tofifest - Movies From The Heart Of Poland, będącej wyborem 20 najciekawszych filmów stworzonych w XXI wieku przez filmowców z Kujaw i Pomorza.

W trakcie Tofifest 2014 po raz pierwszy odbędą się AUDIOWIZJE, innowacyjny festiwal muzyczny, stawiający na wzajemne oddziaływanie dźwięku i obrazu. Mottem Audiowizji jest zdanie "Usłysz obraz, zobacz dźwięk". Obejmą one dwa duże konkursy muzyczno-filmowe oraz kilka wydarzeń dodatkowych. O główną nagrodę konkursu Audiowizje Showcase zawalczy, aż 30 młodych grup muzycznych z całej Polski. W konkursie Muzyka do nakręcenia, ekipa filmowa pod wodzą reżysera Bogdana Dziworskiego, zrealizuje teledysk do muzyki zespołu wybranego przez internautów. Konkurs współorganizują serwisy nuplays.pl i tlumtlum.pl.

12. MFF Tofifest odbędzie się w dniach 18-26 października 2014 w Toruniu, w Akademickim Centrum Kultury i Sztuki Od Nowa oraz w Kinie Centrum CSW w Toruniu. Audiowizje odbywały się będą w Od Nowie i 5 klubach muzycznych na toruńskim Starym Mieście.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji