Artykuły

Na ratunek

"Królowa Śniegu"w reż. Tomasza Koniny w Teatzre Polskim w Warszawie. Pisze Mirosław Winiarczyk w idziemy.

Dyrektor Teatru Polskiego Andrzej Seweryn kilkakrotnie w wywiadach stwierdzał, że w repertuarze kierowanego przez niego teatru brakuje przedstawień dla dzieci.

"Królowa Śniegu", sceniczna adaptacja słynnej baśni Hansa Christiana Andersena, wypełnia ten brak. Baśnie Andersena weszły do kanonu kultury popularnej XX wieku. Na ich kanwie w wielu krajach powstało mnóstwo filmów animowanych i fabularnych (na czele z obrazami Disneya), seriali telewizyjnych, przedstawień teatralnych i utworów muzycznych.

Teraz akcja "Królowej Śniegu" została przeniesiona na małą scenę Teatru Polskiego. Szczupłość miejsca narzuciła reżyserowi charakter inscenizacji. Główny nacisk położony został na układ scenograficzny i sugestywnie podaną warstwę dialogową, a nie na spektakularne efekty. Ubrani w piękne kostiumy aktorzy wcielają się kolejno w postacie z baśni. Stwarza to wrażenie wspólnej zabawy z dziecięcą widownią usadowioną blisko specjalnie zaprojektowanej okrągłej sceny. Perypetie Gerdy, z trudnościami podążającej śladami chłopca Kaja do zimnej krainy Królowej Śniegu, nabierają tu - zgodnie z intencjami autora baśni - charakteru symbolicznego. Chodzi bowiem o uratowanie chłopca, sprowadzenie go z powrotem do krainy normalnych ludzkich uczuć - przyjaźni i miłości. Baśń Andersena w Teatrze Polskim można polecać rodzicom z dziećmi.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji