Artykuły

Pierwsza lepsza

Andrzej Łapicki - jeden z naszych najznakomitszych aktorów teatralnych - od wielu już lat także reżyseruje. Ostatnio - dla Teatru TV - Łapicki bardzo zręcznie wyreżyserował trzy jednoaktówki Aleksandra Fredry - "Zrzędność i przekorę", "Świeczka zgasła" i "Pierwsza lepsza" - czyli nauka zbawienna". Dwie pierwsze bawiły nas już na małym ekranie, trzecią zobaczymy właśnie w dzisiejszym Teatrze TV.

Fredro - czołowy twórca polskiej komedii - posiadał zdumiewającą wprost umiejętność kreślenia charakterów ludzkich. Bohaterowie jego sztuk to żywi, pełnokrwiści ludzie, motani przeróżnymi pasjami i namiętnościami. Galeria postaci występujących w sztukach Fredry jest olbrzymia. Pełno w niej niezapomnianych Cześników, Rejentów, Papkinów.

Jedną z sympatyczniejszych postaci w twórczości Fredry jest Alfred - bohater jednoaktówki "Pierwsza lepsza - czyli nauka zbawienna". Jest to dowcipna komedia opowiadająca historię mężczyzny, który postanowił ożenić się z pierwszą lepszą kobietą, napotkaną w miejskim ogrodzie. Oczywiście wynika z tego wiele zabawnych sytuacji oraz nieporozumień, wszystko jednak - jak to zwykle u Fredry - kończy się dobrze.

O Łapickim jako reżyserze mówi się, iż jego inscenizacje są lekkie i eleganckie. Określenia te dotyczyć mogą z powodzeniem także wszystkich trzech jednoaktówek Fredry. Z tym, że dodatkową ich siłą jest dowcip i humor autora "Zemsty".

Andrzej Łapicki zaangażował do swych fredrowskich przedstawień wielu znakomitych aktorów. W sztuce "Pierwsza lepsza", w roli Alfreda zobaczymy Marka Walczewskiego, który siłą swego talentu stworzył niezapomnianą kreację. W pozostałych rolach takiej klasy artyści jak: Anna Seniuk, czy Zofia Kucówna. Wystąpi również sam reżyser, który z reguły gra w swoich inscenizacjach, twierdząc, iż lepiej wtedy "czuje" całe przedstawienie.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji