Artykuły

Kielce. Prapremiera "Kosmicznej sprawy" w Kubusiu

Emocje i uczucia są tematem pierwszego w tym sezonie spektaklu w Teatrze Lalki i Aktora Kubuś w Kielcach. W sobotę prapremiera "Kosmicznej sprawy".

- Chcieliśmy dotknąć istotnego tematu, którego w kieleckim teatrze jeszcze nie było. Dyrektor zaproponował "wyalienowanie". Bardzo mnie zasmuca, że tłamszenie emocji dziecka odbywa się nawet na widowni teatru, gdy ostrzega ono aktora przed złym wilkiem i dostaje "bęcki" od nauczyciela - mówi Agata Biziuk, autorka tekstu i reżyserka. Podkreśla, że z własnego doświadczenia wie, jak wygląda zderzenie "wrażliwca" z osobą pozbawioną emocji. - Czułam się nieraz jak drucik z miedzi - wyznaje. W spektaklu zobaczymy spotkanie dwóch rodzin - ludzi i kosmitów.

- Emocje i uczucia to nie jest temat łatwy, ale forma jest komiczna i kosmiczna - zaznacza Robert Drobniuch, dyrektor Kubusia. Scenografia będzie multimedialna. - Myślę obrazem, filmem, wizualizacjami - mówi jej autor Krzysztof Kiziewicz. Kostiumy to dzieło Katarzyny Pielużek i Natalii Marii Mleczak. Muzykę napisał Piotr Klimek, który m.in. stworzył utwór na otwarcie nowego budynku filharmonii w Szczecinie.

- To dla nas ważna premiera z tego względu, że pierwszy raz chcemy wokół tego spektaklu rozbudować stronę edukacyjną - dodaje Drobniuch. Pedagog teatru Justyna Czarnota pracuje z aktorami nad stworzeniem kilku form warsztatów dla dzieci i nauczycieli. Jak mówi jedna z aktorek Ewa Lubacz, chodzi o to, żeby w niebanalny sposób wprowadzać dzieci w świat teatru i konkretnego spektaklu.

Agata Biziuk nie pierwszy raz pracuje w Kubusiu. Zrealizowała tu mające wymowę ekologiczną "Robale".

Spektakl przeznaczony jest dla dzieci od lat pięciu. Na sobotnią premierę nie ma już biletów. "Kosmiczną sprawę" można zobaczyć w piątek i we wtorek o godz. 9 i 11, a w niedzielę - o godz. 11.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji