Artykuły

Toruń. Premiera "W Dolinie Muminków" w Baju

Baj Pomorski zamieni się w dom Muminków, do którego ciągle przybywają nowi goście. Premiera przedstawienia w reżyserii Leny Frankiewicz odbędzie się w 100. rocznicę narodzin autorki "Muminków" Tove Jansson.

- W najbliższą niedzielę na scenie Baja Pomorskiego zobaczymy przedmioty wywodzące się z fińskiej kultury - mówi Magdalena Jasińska, kierownik literacki w Baju Pomorskim. - Na uwagę zasługuje muzyka skomponowana przez gitarzystę jazzowego Marka Napiórkowskiego. W jednej z piosenek usłyszymy Dorotę Miśkiewicz. O choreografię zadbała Dominika Knapik, a scenografią zajęła się Melania Muras, która dużą wagę przywiązywała do realiów fińskiego krajobrazu.

Torunianka zaprasza do Baja

Reżyserką spektaklu "W Dolinie Muminków" jest torunianka Lena Frankiewicz. Jak mówiła w wywiadzie dla "Nowości", przygody Muminków to temat tak obszerny, że musiała skoncentrować się przede wszystkim na trzeciej części cyklu opowieści Tove Jansson - o świecie małych trolli.

Na scenie zobaczymy historię wątku tajemniczego kapelusza, który pewnego dnia bohaterowie odnajdują nieopodal domku, a także Królewskiego Rubinu przyniesionego przez Topika i Topcie w kuferku wcześniej skradzionym Buce. Z tajemniczymi przedmiotami wiąże się mnóstwo nowych przygód i wyzwań, przede wszystkim zaś próba rozwikłania zagadki, która się za nimi kryje.

Wcześniej był Plastuś

- Chciałam przede wszystkim pokazać szczęśliwą rodzinę, w której nie panują sztywne zasady, ale jest miłość i swoboda - mówi Lena Frankiewicz, reżyser przedstawienia.

- Muminki nie są przecież kryształowymi czy nudnymi postaciami. Bardzo zależało mi na pokazaniu dwóch wątków - edukacyjnego i tolerancyjnego. Dzieci będą mogły zobaczyć, jak zachowują się Muminki, kiedy do doliny przybywają obcy goście. W moją adaptację jest też wpisany zmieniający się cykl pór roku.

Warto dodać, że toruńskie przedstawienie to drugi spektakl dla dzieci w karierze reżyserki. W lutym w Teatrze Polskim w Bydgoszczy odbyła się premiera "Plastusiowego pamiętnika", który cieszył się ogromnym zainteresowaniem młodych widzów.

Jak będzie u nas? Czy małe trolle pokonają Plastusia? O tym przekonamy się już niebawem.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji