Artykuły

Gdynia. Rozpoczął się 39. Festiwal Filmowy

Pokazem filmu "Potop Redivivus" - zrekonstruowanego cyfrowo i na nowo zmontowanego filmu Jerzego Hoffmana - rozpoczął się wczoraj wieczorem 39. Festiwal Filmowy w Gdyni. W tym roku o główną nagrodę festiwalu - Złote Lwy - walczyć będzie 13 filmów.

Otwierając festiwal nowy dyrektor artystyczny festiwalu Michał Oleszczyk powiedział, że duże znaczenie ma dla niego "dowartościowanie" młodego kina. - To jest dla mnie bardzo ważny konkurs. Widać w nim przyszłość polskiego kina - ocenił Oleszczyk.

Dyrektor festiwalu Leszek Kopeć, dziękując poprzedniemu szefowi artystycznemu imprezy Michałowi Chacińskiemu za trzyletnią kadencję powiedział, że zmiany, których Chaciński dokonał w formule festiwalu "to była reforma w kinematografii".

Zaprezentowany podczas inauguracji festiwalu "Potop Redivivus" został odrestaurowany i na nowo zmontowany pod nadzorem artystycznym reżysera. Film skrócono z ponad pięciu do trzech godzin. Digitalizacji obu części "Potopu", który premierę miał w 1974 roku, dokonano w ramach projektu Repozytorium Cyfrowe Filmoteki Narodowej, dzięki finansowemu wsparciu Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej oraz Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Film ma trafić na ekrany kin 3 października - 40 lat po pierwszym pokazie. Dyrektor Filmoteki Narodowej Tadeusz Kowalski podkreślił, że mimo skrócenia filmu, dzieło Hoffmana zostało zrekonstruowane cyfrowo w całości.

- Mam nadzieję, że ten film państwa nie zawiedzie. 40 lat temu był pokazany na I Festiwalu Filmów Fabularnych w Gdańsku i uzyskał Grand Prix. To też byłby 40. festiwal gdyby nie luka, która powstała z powodu stanu wojennego - przypomniał reżyser filmu Jerzy Hoffman.

Daniel Olbrychski, który zagrał Kmicica - jedną z głównych postaci w filmie, wspominał zmarłą w czerwcu br. Małgorzatę Braunek, która wcieliła się w "Potopie" w rolę Oleńki. Opowiadając o pracy w filmie Hoffmana powiedział, że - spotykając tego "fantastycznego człowieka i wielkiego reżysera" - miał duże szczęście.

W konkursie głównym 39. Festiwalu Filmowego w Gdyni rywalizować będzie 13 filmów, w tym sześć premier. Będą to: "Bogowie" (reż. Łukasz Palkowski), "Kebab i Horoskop" (reż. Grzegorz Jaroszuk), "Fotograf" (reż. Waldemar Krzystek), "Hardkor disko" (reż. Krzysztof Skonieczny), "Jack Strong" (reż. Władysław Pasikowski), "Jeziorak" (reż. Michał Otłowski), "Miasto' 44" (reż. Jan Komasa), "Obietnica" (reż. Anna Kazejak), "Obywatel" (reż. Jerzy Stuhr), "Pod Mocnym Aniołem" (reż. Wojciech Smarzowski), "Onirica - Psie Pole" (reż. Lech Majewski), "Sąsiady" (reż. Grzegorz Królikiewicz) i "Zbliżenia" (reż. Magdalena Piekorz).

Poza konkursem głównym na festiwal złoży się także Konkurs Młodego Kina, w ramach którego widzowie zobaczą 25 tytułów. Kinomani będą mogli także brać udział w kilkunastu tematycznych sekcjach filmowych, będą to m.in.: "Gdynia dzieciom" - zestaw filmów dla najmłodszych, "Archiwum grozy" - polskie horrory, "Skarby kina przedwojennego", "Czysta klasyka" - znane polskie filmy w odnowionych wersjach, "Filmy z Gdyni" - obrazy realizowane w tym mieście oraz "Zbliżenia: Dania" - wybór filmów powstałych w tym kraju.

W sekcji "Inne spojrzenie" zaprezentowane zostaną filmy, które nie dostały się do konkursu głównego, eksperymentujące i z pogranicza gatunków: "Arbiter uwagi" (reż. Jakub Polakowski), "Heavy Mental" (reż. Sebastian Buttny), "Małe stłuczki" (reż. Aleksandra Gowin, Ireneusz Grzyb) i "Polskie gówno" (reż. Grzegorz Jankowski). W Przeglądzie Polskiego Kina Niezależnego na 39. Festiwalu Filmowym w Gdyni pokazanych zostanie 12 filmów. W sekcji "Klasycy mniej znani" przypomniany zostanie dorobek Janusza Nasfetera, reżysera filmów dla dzieci i młodzieży - jego pięć filmów długometrażowych: "Abel twój brat", "Kolorowe pończochy", "Małe dramaty", "Motyle", "Mój stary" oraz cztery cyfrowo odnowione krótkie metraże.

Na zdjęciu: Reżyser Jerzy Hoffman i Daniel Olbrychski podczas gali otwierającej 39. Festiwal Filmowy w Teatrze Muzycznym w Gdyni

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji