Artykuły

On i ona z dwóch różnych sztuk. Spotykają się w trzeciej

"After Play" w reż. Bogdana Michalika w Białostockim Teatrze Lalek. Pisze Monika Żmijewska w Gazecie Wyborczej - Białystok.

Od piątku do niedzieli (5-7.09) w teatrze efekt działań pewnego Irlandczyka. Wziął bohatera jednej sztuki, doprowadził do spotkania z drugim (z innej sztuki) i tak powstał dramat trzeci - "After Play". Co z tego wynikło - koniecznie trzeba zobaczyć w weekend w Białostockim Teatrze Lalek.

"After Play" Briana Friela niektórzy mieli okazję obejrzeć przed tygodniem podczas polskiej prapremiery przygotowanej na festiwal Wschód Kultury/Inny Wymiar. Teraz teatr wciągnął spektakl w reż. Bogdana Michalika do repertuaru. I świetnie - to bowiem spektakl cudownie zagrany, wyciszony, znakomicie oddający klimat Czechowa. Friel kontynuuje jego myśl dramaturgiczną i tworzy historię dwojga przypadkowych ludzi, spotykających się w małej moskiewskiej kawiarence. Pierwszego dnia starają się zrobić na sobie wrażenie, drugiego okazuje się, że nic nie jest takie, jakie się wydawało, a wyretuszowane przez nich wersje własnego życia w niczym nie przypominają prawdziwego. On - brat "Trzech sióstr", ona - siostrzenica "Wujaszka Wani". I majstersztyk aktorstwa - Ryszard Doliński i Sylwia Janowicz-Dobrowolska grają wspaniale i przejmująco dwoje ludzi - samotnych, zawstydzonych, nieporadnych, zmagających się z bolesną codziennością. Emocje zagrane na najwyższej nucie, drobne gesty, oddające ich codzienną udrękę, przytłoczenie, zawstydzenie. Tu zwykłe, wydawałoby się zaciśnięcie ust, skubanie kapelusza, pochylenie ramion - jest aktorstwem najwyższej miary.

Spektakl (w piątek, sobotę i niedzielę) zaczyna się o godz. 18.

Dodajmy, że autorem dramatu "After Play" jest irlandzki poeta i dramaturg, profesor literatury i trzykrotny laureat nagrody literackiej Tony Award - Brian Friel. W swoim kraju zresztą nazywany jest irlandzkim Czechowem. Zabieg, dzięki któremu przedstawia dalsze lody Soni Seriebriakowej (postaci z dramatu "Wujaszek Wania") oraz Andrieja Prozorowa (z "Trzech sióstr") sprytnie mu się udał.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji