Artykuły

Warszawa. Nowy sezon w stołecznych teatrach

Jak wypadnie teatralny debiut twórcy "Rewersu" Borysa Lankosza i wielkie otwarcie Romy po remoncie? To tylko część pytań padających przed startem sezonu 2014/2015.

Wiadomo już, że to kolejny sezon na stołecznych scenach, który upłynie pod znakiem finansowej niepewności. Teatry wolą nie ujawniać informacji o planach, by się potem z nich nie wycofywać, jeśli zabraknie pieniędzy. Dlatego pierwsze tygodnie zdominują festiwale, w tym Ogólnopolski Przegląd Monodramu Współczesnego (15-21 września) czy Nówka Sztuka - prezentująca najlepsze inscenizacje współczesnych polskich tekstów dramatycznych (18-22 września). W IMCE ponownie zobaczymy spektakle z całej Polski (rozmowa na stronie obok). Nie można też zapomnieć o Kolada Fest (7-17 listopada). Nikołaj Kolada, którego twórczości poświęcono to wydarzenie, przygotuje wraz z zespołem Teatru Studio "Rewizora".

W Studio Glińska, w WARSawy pożar, a Lankosz debiutuje u Jandy

Studio ma za sobą znakomity sezon. Wkrótce okaże się, czy ten będzie równie udany. Na początku 2015 roku zobaczymy tam "Efekt" w reżyserii Agnieszki Glińskiej (wcześniej dyrektor artystyczna Studio wyreżyseruje "Iwonę, księżniczkę Burgunda" w Narodowym) oraz "Szkarłatny płatek i biały". Adaptację utrzymanej w wiktoriańskim klimacie obyczajowej powieści Michela Fabera o losie londyńskiej prostytutki zrealizują Julia Holewińska i Kuba Kowalski. Duet młodych twórców coraz wyraźniej zaznaczający swoją obecność na teatralnej mapie Polski przygotuje także "Nocnego kowboja" w Teatrze WARSawy. Tę tragiczną historię pary niedobranych przyjaciół znamy z filmu Johna Schlesingera, w którym doskonałe role stworzyli Dustin Hoffman i Jon Voight. Sezon przy Rynku Nowego Miasta zapowiada się ciekawie: będzie grudniowy odcinek Pożaru w burdelu, "Wasza wysokość", o himalaistce Wandzie Rutkiewicz, z Jadwigą Jankowską-Cieślak, i "Krótki film o miłości" od Piotra Ratajczaka, który w maju przeniósł na scenę "Dziewczyny do wzięcia". A Adam Sajnuk zmierzy się z problemem winy i odpowiedzialności w "Ofierze" (26 września). W obsadzie oprócz reżysera m.in. Aleksandra Justa i Grzegorz Małecki.

Co do Sajnuka, to wiosną zobaczymy jego trzecią już produkcję w Polonii, po znakomicie przyjętych "Konstelacjach" i "Chodź ze mną do łóżka". U Krystyny Jandy swój pierwszy spektakl wyreżyseruje Borys Lankosz. Twórca "Rewersu" zadebiutuje "Kolacją kanibali" (6 listopada), w której spotkanie przyjaciół na urodzinach pani domu zakłóca pojawienie się gestapo. Z kolei sama Janda w grudniu wystawi "Upadłe anioły" z Magdaleną Cielecką, Mają Ostaszewską i Cezarym Kosińskim.

Beckett i Szekspir w Dramatycznym, krwawa Kulesza w Ateneum

W Teatrze Dramatycznym trwają próby do "Bez wyjścia/Komedii" Barbary Sass na podstawie jednoaktówek Sartre'a i Becketta (26 września). Poza tym zapowiedziano "Kupca weneckiego" i "Wszystkich moi synów" Arthura Millera w nowym przekładzie Jacka Poniedziałka. Tym spektaklem o etyce w biznesie i konsekwencjach jej braku reżyser Wawrzyniec Kostrzewski kontynuuje współpracę z Adamem Ferencym. Agata Kulesza zostanie krwawą "Mary Stuart" w Ateneum, gdzie do "Rzeźni" Mrożka zabierze widzów Artur Tyszkiewicz. Natomiast na autorską interpretację "Idioty" (na zdjęciu scena z próby) zaprasza Teatr Soho (5 października). Igor Gorzkowski przepisał Dostojewskiego, komponując scenariusz z losów kilku postaci - w tytułowej roli zobaczymy Agatę Buzek. Nad adaptacją "Wojny i pokoju", dzieła innego rosyjskiego mistrza Lwa Tołstoja, pracuje podobno Marcin Liber w Powszechnym. Podobno, bo oficjalnie plany nowego dyrektora Pawła Łysaka poznamy dopiero w połowie września. Z jego pojawieniem się przy ul. Zamoyskiego wiązane są spore nadzieje. W końcu bydgoski Teatr Polski pod kierownictwem Łysaka w ciągu kilku sezonów stał się jedną z najważniejszych scen w kraju.

Dwie Królowe Śniegu i Tom Waits

Nowy Teatr ma na wrzesień dwie jakże różne propozycje. Dla dorosłych "Apokalipsę" (29 września), w której Michał Borczuch zestawia postać reżysera lewaka Piera Paola Pasoliniego oraz dziennikarki Oriany Fallaci. Dla najmłodszych zaś "Elementarz" wprowadzający ich do świata mowy i pisma (18 września). Guliwer wraz z "Aksamitnym Królikiem" pokaże dzieciom zabawki, które chciałyby być prawdziwe (4 października), Baj w lalkowej formie przedstawi "Plastusiowy pamiętnik" (6 grudnia), a Teatr Małego Widza jubileusz trzech lat działalności będzie świętował w towarzystwie smacznych i zdrowych bohaterów spektaklu "Warzywa są z kosmosu" (14 września). Wreszcie "Tytus, Romek i Atomek" ściągną do Kamienicy i młodszych, i starszych. Ponadto przed nami dwie wersje "Królowej Śniegu" - w Teatrze Polskim z Joanną Trzepiecińską, a w Narodowym baśnią Andersena zajmie się Piotr Cieplak. Jan Englert zapowiedział także m.in. "Fortepian pijany" z utworami Toma Waitsa ukazujący rozpięte między Bogiem a diabłem życie miasteczka Whittier (3 października), "Fredraszki" w swojej reżyserii i "Dziady".

Przed "Mamma mia!" będzie Dyzma

Co prawda największy musicalowy przebój, czyli "Mamma mia!" z piosenkami Abby, dopiero w lutym, gdy skończy się remont dużej sceny w Romie, jednak pozostałe teatry nie próżnują. W Rampie jubileuszowy, 40. sezon uświetni rockowy hit "Rent", o grupie artystów walczących o przetrwanie na marginesie wielkiego miasta (24 października), który zdobył nagrodę Pulitzera i cztery statuetki Tony. Syrena zapowiedziała "Karierę Nikodema Dyzmy" (3 października). Reżyseruje Wojciech Kościelniak, a w roli tytułowego bohatera pnącego się na wyżyny społeczne po szczeblach kariery wystąpi Przemysław Bluszcz. Także w Syrenie, w wigilię Halloween, premiera "Złotej różdżki". Aktorzy wyśpiewywać będą historie nieposłusznych dzieci, które spotykają nieszczęścia i kary. Na 6. piętrze oprócz muzycznego "Młynarski obowiązkowo" satyra "Polityka", pastiszująca z wdziękiem czasy przełomu lat 20. i 30.

Spektakl według "Królestwa Wszechwanny", stanowiącego materiał na nowoczesny kabaret, ukaże w Teatrze Żydowskim nieco inne oblicze Hanocha Levina niż to, które znamy. Powodów do śmiechu i wzruszeń mają dostarczyć również obnażający słabości związku między kobietą a mężczyzną "Psiunio" w Kamienicy (27 września) oraz dwie premiery Capitolu. Pierwsza to komedia sytuacyjna "Kiedy kota nie ma " (8 września), druga melodramat "Di, Viv i Rose", w którym spotkają się przyjaciółki na scenie i w życiu prywatnym - Joanna Brodzik, Daria Widawska i Małgorzata Lipmann (6 października). Jeśli spodobał wam się "Napis", wybierzcie się do Współczesnego na kolejną komedię Géralda Sibleyrasa. Mowa o "Tańcu albatrosa" ukazującym romans pewnego ornitologa. A 12 września 8. urodziny będzie obchodził Klancyk. Piątkowe występy tej grupy impro wpisały się już na stałe do repertuaru Klubu Komediowego przy pl. Zbawiciela.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji