Artykuły

Warszawa. Początek nowego sezonu w teatrach

Jednoaktówki "Bez wyjścia/ komedia" w Teatrze Dramatycznym, spektakl muzyczny "Fortepian pijany" w Narodowym i dedykowana najmłodszym "Królowa Śniegu" w Polskim - to tylko nieliczne tytuły, które będzie można wkrótce zobaczyć na warszawskich scenach teatralnych.

W Teatrze Dramatycznym trwają przygotowania do pierwszej premiery kolejnego sezonu "Bez wyjścia/Komedii" Sartre'a/Becketta w przekładzie Antoniego Libery i reżyserii Barbary Sass, która ma mieć miejsce 26 września na scenie im. Haliny Mikołajskiej.

"Bez wyjścia" i "Komedia" to dwie jednoaktówki - Jeana-Paula Sartre'a i Samuela Becketta. "Każdy z autorów podejmuje w tekstach próbę stworzenia wizji ateistycznego piekła. Dwie idee, dwa obrazy. Fascynująca konfrontacja różnych wyobraźni" - podkreśla Antoni Libera, autor przekładu.

W tym sezonie Dramatyczny przygotował jeszcze dwie premiery. Pierwszą, zorganizowaną z okazji obchodów 450-lecia urodzin Williama Szekspira, będzie "Kupiec Wenecki". Na pytanie PAP, dlaczego wybór padł akurat na tę sztukę, reżyserka, Aldona Figura odpowiedziała: - Jest to sztuka skomplikowana, ambitna. Porusza uniwersalne tematy, które były, są i zapewne pozostaną aktualne, w sposób jednak zawoalowany, nieoczywisty.

- Ponadto nowe tłumaczenie Piotra Kamińskiego, pozwala na pewną wolność interpretacji dopasowaną do XXI wieku. To materiał, nad którym praca jest prawdziwą przyjemnością - dodała Figura.

Druga premiera to "Wszyscy moi synowie" Arthura Millera w reżyserii Wawrzyńca Kostrzewskiego. - Sztuka Millera niesie ze sobą kilka pułapek. Dlaczego? Dlatego, że pozwala rozwijać wiele, wiele wątków - miłości, winy, pożądania - w opowieści o rodzinie żyjącej w czasach, gdy kapitalizm obrał swoją najbardziej agresywną formę, przez co widz może łatwo się pogubić, stracić z oczu główny temat - trudne moralne wybory bohaterów. Jednak dla mnie, jako reżysera jest to po prostu bardzo dobry klasyczny materiał do pracy z aktorami - powiedział Kostrzewski w rozmowie z PAP.

W spektaklu w rolę Kellera, głównego bohatera, wcieli się Adam Ferency - Współpracowałem już z Adamem i wiem, że ta rola jest dla niego idealna. Postać Kellera jest złożona i wymagająca, ale jestem spokojny, bo wiem, że Adam da sobie radę - dodał reżyser.

Teatr Polski rozpocznie sezon 20 września premierą "Królowej śniegu" skierowaną do młodych widzów, w reżyserii Tomasza Koniny. Prowadzony przez teatr od kilku sezonów cykl "Polski dzieciom" cieszy się dużym zainteresowaniem publiczności. Spektakle gościnne oraz własne prezentowane w ramach tego cyklu mają blisko stuprocentową frekwencję. Tomasz Konina, sięga po tekst Andersena, by przedstawić opowieść o miłości, przyjaźni i trudnej próbie zmierzenia się dziecka ze światem nieustannie przenikającego się dobra i zła.

"Dziewczyny do wzięcia", Piotra Ratajczaka i "Jakobi i Leidental" (na zdjęciu), Marcina Hycnara wracają 20 sierpnia na deski Teatru Powszechnego. W spektaklach będzie można zobaczyć m.in.: Edytę Olszówkę, Jacka Braciaka, Piotra Ligienzę i Michała Sitarskiego. Natomiast 19 września Powszechny po raz pierwszy zaprezentuje "Uwodziciela", który wyreżyseruje Karolina Kirsz. W rolę tytułową wcieli się Adam Pater. Wszelkie informacje, dotyczące tego spektaklu, a także całego repertuaru będą udzielane od 1 września, czyli od momentu, kiedy stanowisko dyrektora Powszechnego obejmie Paweł Łysak.

Teatr Narodowy, 4 października premierowo wystawi spektakl pt. "Fortepian pijany", który wyreżyseruje Marcin Przybylski. Będzie to przedstawienie oparte na twórczości Toma Waitsa - amerykańskiego wokalisty, kompozytora, instrumentalisty, autora tekstów, poety i aktora. Waits znany jest ze śpiewania bardzo osobistych, gorzkich i często zakrapianych czarnym humorem poezji, opowiadających o życiowych wędrówkach, żądzach i wzruszeniach. Widowisko zostało zainspirowane biografią Waitsa pt. "To fortepian jest pijany, nie ja..."

Teatr Nowy zaprezentuje trzy spektakle, w tym dwa dla najmłodszych. "Pinokio", odgrywany od 29 do 31 sierpnia - o buntującym się przeciwko autorytetom dziecku, w reżyserii Anny Smolar i "Elementarz" - wprowadzający widzów do świata mowy i pisma, oswajający ze światem liter i słów, od 18 do 21 września. Dla dorosłych Nowy wraz z reżyserem Michałem Borczuchem przygotował "Apokalipsę". Sztuka zestawia dwie postaci: pisarza, dramaturga i reżysera Piera Paolo Pasoliniego i dziennikarki Oriany Fallaci, prowadzących dialog o obsesjach, lękach i fanatyzmie współczesnego świata. Spektakl premierę będzie miał 29 września.

TR Warszawa wystartuje "Drugą kobietą" spektaklem, który premierę miał w kwietniu br., inspirowanym scenariuszem filmu Johna Cassavetesa "Opening night", przygotowywanym przez Grzegorza Jarzynę. Główną rolę Jarzyna powierzył Danucie Stence, na scenie towarzyszą jej m.in.: Adam Woronowicz i Dawid Ogrodnik.

Teatr Współczesny rozpoczął sezon wcześnie, bo 21 sierpnia spektaklem pt. "Najdroższy", który swoją premierę miał w marcu 2013 roku.

Teatr Imka wróci 12 września z serialem teatralnym "Klątwa, odcinki z czasu beznadziei" odgrywanym w czterech częściach, "Operetką" - Witolda Gombrowicza, i dramatem Remigiusza Brzyka, pt. "Był sobie Polak, Polak, Polak i diabeł". Roma 13 września rozpocznie sezon spektaklem muzycznym "Berlin, czwarta rano" z Katarzyną Zielińską i Kacprem Kuszewskim w reżyserii Łukasza Czuja.

Och-Teatr przygotowuje się do premiery "Stosunków prawnych" w reżyserii Marii Seweryn. W przedstawieniu wystąpią Barbara Kurzaj i Michał Zieliński. Premiera tego spektaklu o relacjach damsko-męskich odbędzie się 20 września.

W grudniu Och-Teatr zapowiada premierę "Upadłych Aniołów", w sztuce zagrają Magdalena Cielecka, Maja Ostaszewska, Cezary Kosiński, Marek Kalita i Tomasz Grabek. Spektakl wyreżyseruje Krystyna Janda, a kostiumy zaprojektuje Tomasz Ossoliński.

Teatr Polonia na początku listopada zapowiada premierę spektaklu "Kolacja kanibali" w reż. Borysa Lankosza (to jego teatralny debiut).

6. piętro kontynuuje swój wakacyjny program wystawiając min. "Fredro Dla Dorosłych - Mężów i Żon", "Boga mordu", "Słonecznych chłopców" i "Zagraj to jeszcze raz, sam", sztuki cieszące się niesłabnącą atencją publiczności.

Teatr Ateneum otwiera nowy sezon 2 września "Nastasją Filipowną".

We wrześniu nieszczęsny los człowieka chorego w "Klubie hipochondryków", zaprezentuje teatr Syreny, a zawiłości relacji damsko-męskich, w teatrze Kamienica wyjaśni Emilian Kamiński w monodramie "W obronie jaskiniowca".

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji