Artykuły

Białystok. Teatr w morzu imprez festiwalu Inny Wymiar

To będzie bardzo intensywny koniec wakacji! W ciągu czterech dni w Białymstoku czeka nas ponad 30 wydarzeń kulturalnych - najróżniejszych: spektakli, wystaw, koncertów, pokazów, debat. A wszystko - za darmo.

Już za chwilę, w dniach 28-31 sierpnia - Wschód Kultury/Inny Wymiar. Rezerwujcie czas - ci, co są w Białymstoku, niech nigdzie nie wyjeżdżają, ci, którzy na urlop wyjechali, czym prędzej niech wracają

Magnesem powinno być zatrzęsienie imprez, świadomość, że większość z nich powstaje specjalnie na festiwal i ma charakter autorski, premierowy i wielokulturowy. Ale też przyciągać powinny nazwiska, jak choćby wybitnego artysty współczesnego Mirosława Bałki, który zrealizuje projekt na terenie synagogi. Na festiwalu każdy znajdzie coś dla siebie - i koneser imprez niszowych, i plenerowych, fan muzyki dawnej, ale też współczesnej (prezentowanej przez choćby Marikę, Eneja, czy Justynę Steczkowską)(...)

Marionetki, królowa, żart sceniczny

Mocnymi teatralno-tanecznymi punktami festiwalu będzie kilka spektakli i widowisko plenerowe. W Teatrze Trzyrzecze zobaczymy pokaz performatywny inspirowany dramatem "Tlen" Wyrypajewa. Białostocki Teatr Lalek przygotowuje dwie bardzo różnorodne produkcje. - Jedna z nich to opera marionetkowa Bacha "Kantata o kawie", żart sceniczny z opery, zderzający tematycznie i realizatorsko Wschód z Zachodem i wykorzystujący niedawny nabytek teatru - scenę marionetkową, która do Białegostoku przybyła ze Szwecji - mówi Jacek Malinowski, szef BTL. - Druga propozycja to zaś spektakl "After Play" nawiązujący do rosyjskiej dramaturgii, i będący swoistą kontynuacją losów bohaterów "Wujaszka Wani" i "Trzech sióstr" Czechowa.

Ciekawostka: ten właśnie spektakl będzie transmitowany internetowo bezpośrednio do Akademii Teatralnej czy innych zaprzyjaźnionych miejsc w Białymstoku, zaś "Kantata", również za darmo, będzie grana w 10 spektaklach we wrześniu w teatrze

Wydarzeniem, jak zapowiadają organizatorzy, ma być prezentowany w plenerze spektakl "Fairy Queen" Purcella z końca XVII wieku.

- To będzie przedsięwzięcie wyjątkowe, bowiem plenerowych widowisk operowych w Polsce jest bardzo mało. Muzykę dawną usłyszeć będzie można w formie semiopery, którą spotyka się już tylko w Anglii,. A jest to barokowy musical słowa i śpiewu, brzmiący bardzo nowocześnie i połączony z tańcem. Opera inspirowana jest szekspirowskim "Snem nocy letniej", a bierze w niej udział blisko sto osób, artystów i obsługi - opowiada dyrygentka Anna Moniuszko ze stowarzyszenia Pro Anima (...)

Więcej o poszczególnych wydarzeniach na www.wschodkultury.eu oraz www.facebook.com/wschodkultury.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji