Artykuły

Białystok. Spektakle, jubileusze i czytania

Takie między innymi plany na nowy sezon ma Białostocki Teatr Lalek. Nie zabraknie też festiwali, warsztatów i ciekawych wystaw w Galerii BTL.

Nowy sezon w teatrze zacznie się już na przełomie sierpnia i września. Właśnie wtedy Białostocki Teatr Lalek weźmie udział w festiwalu Wschód Kultury - Inny Wymiar.

- Detale zdradzimy na konferencji prasowej, ale uchylę rąbka tajemnicy - mówi Jacek Malinowski, dyrektor BTL. - Teatr zaprezentuje dwa spektakle. Jeden to "Kantata o kawie" według Jana Sebastiana Bacha, a drugi - "After Play".

Będzie to polska prapremiera według irlandzkiego tekstu Briana Freya. Spektakl nawiązuje do twórczości Czechowa, do dramatów "Wujaszek Wania" i "Trzy siostry". Spektakle będzie można też dodatkowo zobaczyć na deskach Białostockiego Teatru Lalek we wrześniu.

Dyrektor Białostockiego Teatru Lalek - Jacek Malinowski zaprasza na spektakle nie tylko najmłodszych, ale też dorosłych. Placówka ma w repertuarze dużo tytułów skierowanych właśnie do starszej widowni.

W tym sezonie jubileusze będą obchodzić aktorki: Sylwia Janowicz-Dobrowolska (20-lecie) oraz Eliza Krasicka i Małgorzata Płońska (35-lecie). Tyle samo lat pracy za sobą mają też Krzysztof Dzierma i Małgorzata Bajer. A Jerzy Szostak, teatralna złota rączka i człowiek, który wie o lalkach wszystko, będzie świętował 45-lecie (tyle w teatrze pracuje też Lilia Bakal).

- Człowiek, który zbudował ten teatr i był jego dyrektorem, czyli Krzysztof Rau będzie też obchodził jubileusz pracy artystycznej - mówi Jacek Malinowski. - Chcieliśmy mu w związku z tym oddać scenę, żeby mógł coś w naszej przestrzeni zrobić.

I tak powstanie spektakl oparty na opowiadaniach Stanisława Lema. Premiera jest planowana na początku grudnia. Są jeszcze inne atrakcje na przykład spektakl "Faza REM". Powstał w koprodukcji z Figurentheater Wilde & Vogel i Grupą Coincidentia. Białostocka premiera odbędzie się 12 września. Zaplanowano również czytania dramatów dla dzieci i (co jest nowością) dla dorosłych.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji