Artykuły

Teatr Wspomnień. Aleksander Fredro. Dożywocie.

1 VI godz. 20.30 p. 1

W ponad dziesięć lat po premierze będziemy mieli znów okazję obejrzeć jedno z najwybitniejszych przedstawień Teatru Telewizji. Sztuka należy do najwybitniejszych dzieł komediopisarza, a jej inscenizacja nosi na sobie piętno niepowtarzalnej indywidualności Jacka Woszczerowicza. Ten wielki aktor wystąpił tu w jednej ze swoich życiowych ról - Łatki.

"Dożywocie" to sztuka, do której Jacek Woszczerowicz żywił dużo sentymentalizmu. Po raz pierwszy zagrał w niej niemą rolę skrzypka, którego wyrzucają ze sceny, potem grał klarnecistę mówiącego jedno zdanie "trochę zaschło w klarnecie", grał Filipka, jednego z braci Lagenów i wreszcie Łatkę.

Zapytany przez Krystynę Nastulankę, dlaczego ceni sobie rolę Łatki, odpowiedział: "Frapuje mnie absurdalność sytuacji, w której skąpstwo traci już jakikolwiek związek z pierwotnymi pobudkami. To już nie chodzi przecież o pieniądz. Człowiek interesu ze względu na pieniądze staje się bezinteresowny. Przesuwają się akcenty. Sytuacja staje się absurdalna. Poetycka, żeby nie powiedzieć - surrealistyczna"

Choć ta wypowiedź mogłaby służyć za streszczenie sztuki, warto chyba przypomnieć, że napisane w 1835 roku "Dożywocie" to historia sprzedaży testamentowej darowizny. Owego dożywocia, czyli corocznie wypłacanej renty, pozbywa się lekkomyślny młodzieniec Leon Birbancki na rzecz chytrego lichwiarza Łatki. Aby zwielokrotnić swoje dochody, Łatka na wszelkie sposoby stara się troszczyć o zdrowie i długie życia pana Leona. A że transakcja została przeprowadzona potajemnie przez podstawionego człowieka - powstało wiele przezabawnych intryg i perypetii.

Po mistrzowsku napisana sztuka daje wielkie pole do popisu aktorom. A wystąpili w telewizyjnej inscenizacji "Dożywocia" - obok Jacka Woszczerowicza - Kazimierz Rudzki jako drugi lichwiarz Twardosz, Jan Kobuszewski jako Rafał Lagena, Andrzej Seweryn jako Birbancki, Krzysztof Kowalewski, Barbara Sołtysik, Wacław Kowalski, Wojciech Pokora, Jan Kociniak i wielu innych.

Warto może na zakończenie dopowiedzieć, że Jacek Woszczerowicz był jednym z pierwszych wielkich artystów, którzy zafascynowani możliwościami telewizji, współtworzyli bogatą i pełną sukcesów historię teatru telewizyjnego.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji