Artykuły

Warszawa. Przyznano nominacje do Feliksów Warszawskich

Piotr Cieplak, Agnieszka Glińska, Krystian Lupa (na zdjęciu) i Krzysztof Warlikowski zostali nominowani do Feliksów Warszawskich w kategorii najlepsza reżyseria. Nominacje za sezon 2004/2005 ogłoszono w piątek, 18 listopada w Warszawie.

28 listopada po raz siódmy przyznane zostaną Feliksy Warszawskie - nagrody za wybitne osiągnięcia teatralne: reżyserskie i aktorskie.

Fundatorem Feliksów od początku istnienia nagrody był Feliks Łaski - londyński darczyńca, z pochodzenia Polak, założyciel Fundacji Feliksa Łaskiego, która wspierała działalność polskiego teatru w Londynie. Łaski zmarł w grudniu ubiegłego roku.

Przewodnicząca jury konkursu Feliksy Warszawskie, Izabella Cywińska, powiedziała na piątkowej konferencji prasowej, że po śmierci Łaskiego miała wątpliwości czy w tym roku konkurs będzie kontynuowany. - Jego śmierć położyła kres dotychczasowemu mecenatowi nagrody. Pomimo niepewności co do przyszłości konkursu, jury podjęło decyzję o kontynuowaniu pracy, przede wszystkim dlatego, że znalazł się nowy sponsor - podkreśliła.

Feliksy Warszawskie przyznawane są twórcom teatralnym za dokonania w warszawskich teatrach dramatycznych. Nominacje za sezon 2004/2005 w kategorii najlepsza reżyseria otrzymali: Piotr Cieplak (za "Słomkowy Kapelusz"), Agnieszka Glińska ("Opowieści o zwyczajnym szaleństwie"), Krystian Lupa ("Niedokończony utwór na aktora wg "Mewy" Czechowa/Yasmina Reza "Sztuka Hiszpańska"") i

Krzysztof Warlikowski ("Krum").

O nagrodę za najlepszą pierwszoplanową rolę kobiecą ubiegają się: Jadwiga Jankowska-Cieślak za kreacje postaci Pauliny i Aurelii w sztuce "Niedokończony utwór na aktora wg "Mewy" Czechowa/Yasmina Reza "Sztuka Hiszpańska"", Maja Komorowska za role Iriny Arkadiny i Pilar w tej samej sztuce, Irena Jun za rolę w spektaklu "Biesiada u hrabiny Kotłubaj" oraz Aleksandra Konieczna za role Lady Macbeth w przedstawieniu "2007: Macbeth".

W kategorii najlepsza pierwszoplanowa rola męska nominowani zostali: Jan Kociniak (Nicollo w "Zatrudnimy starego clowna"), Adam Woronowicz (Fadinard w "Słomkowym kapeluszu"), Jerzy Radziwiłowicz (On w "On. Drugi powrót Odysa"), Andrzej Zieliński (Curikow w "Transferze").

O nagrody w kategorii drugoplanowa rola kobieca walczą: Małgorzata Hajewska-Krzysztofik, Dominika Ostałowska, Agnieszka Roszkowska i Danuta Stenka.

Waldemar Barwiński, Krzysztof Gosztyła, Janusz Michałowski i Krzysztof Stroiński zostali nominowani w sekcji drugoplanowych ról męskich.

Zdobywcy Feliksów za reżyserię oraz laureaci w kategorii najlepszych ról pierwszoplanowych otrzymają, oprócz statuetki Feliksa, 25 tys. zł, a laureaci w kategorii ról drugoplanowych po 12,5 tys. zł.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji