Artykuły

Berlin-Szczecin. Jubileusz teatru Studio am Salzufer

Działający w Berlinie teatr "Studio am Salzufer - Tadeusz Różewicz Bühne" powstał dziesięć lat temu. Na swój jubileusz teatr przygotował sztukę "Anioły i świnie w Berlinie", która zostanie pokazana 2 lipca w Teatrze Współczesnym w Szczecinie.

Na swój jubileusz teatr przygotował sztukę "Pfannkuchen, Schweine, Heiligenscheme" (polski tytuł: "Anioły i świnie w Berlinie"), zrealizowaną według prozy Brygidy Helbig. W Szczecinie zostanie pokazana 2 lipca w Teatrze Współczesnym (godz. 19.30).

Teatr prowadzony jest przez Janinę Szarek i prof. Olava Münzberga, a patronuje mu nadburmistrz Berlina Klaus Wovereit.

Brygida Helbig urodziła się w Szczecinie, mieszka w Berlinie, jest literaturoznawczynią i pisarką. Opublikowała m.in.: "New Age Diskurs" (książka o prof. Marii Janion, 1995), "Płaszcz z gwiaździstych zamieci" (2005), "Wiersze Jaśminy" (1997), "Patowa" (powieść, 2000), "Anioły i świnie. W Berlinie!" (2005; nominacja do Nagrody Nike), "Hilfe" (wiersze, 2010), "Niebko" (powieść, 2014; nominacja do Nagrody Nike).

Janina Szarek, aktorka i reżyserka, mieszka w Berlinie od 1981 r. Ukończyła polonistykę i teatrologię na Uniwersytecie Jagiellońskim, Studium Aktorskie Wyższej Szkoły Teatralnej w Krakowie, doktoryzowała się na Akademii Teatralnej w Warszawie na podstawie pracy o berlińskich inscenizacjach sztuk Tadeusza Różewicza. Organizowała europejskie trasy artystyczne krakowskiemu Teatrowi STU, pracowała w teatrach wrocławskich, współpracowała z Krystianem Lupą, Jerzym Grzegorzewskim, Henrykiem Tomaszewskim, berlińską Volksbuhne, grała w niemieckiej telewizji i filmie, współtworzyła z Andrzejem Woronem słynny berliński Teatr Kreatur, wykładała na uczelniach teatralnych w Berlinie i Londynie. Współpracuje z teatrami szczecińskimi, Kaną i Współczesnym.

Nowa sztuka jest literackim, satyrycznym, kabaretowym kolażem, satyrą na emigrację i polsko-niemieckie stereotypy.

Reżyseria: Janina Szarek, scenografia: Andre Putzmann, światło: Bartek Kaczalski. Grają absolwenci i studenci Transform Schauspielschule Berlin: Anne Wolf/Susanne Strach, Nadine Rey, Patrick Hagendorf, Katharina Schóffher, David Matla/Thomas Kolassa, Thomas Heiser, Ipek Ozgen.

Spektakl jest współfinansowany przez pełnomocnika rządu federalnego ds. kultury i mediów oraz Rindację Współpracy Polsko-Niemieckiej.

Przedstawienia w Berlinie: 27 czerwca, 8 i 9 lipca, 30 sierpnia, 6, 13, 20 i 27 września. Przedstawienia w Berlinie zaczynają się o godz. 20.

Szczegóły: www.transform-schauspielschule.de

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji