Artykuły

Madama Butterfly w Warszawie

Na scenę warszawskiego Teatru Wielkiego wraca, po zaledwie kilkuletniej przerwie, opera "Madama Butterfly" - "japońska" opera G. Pucciniego. Po­przednią inscenizację tej popularnej opery zrealizowała na tej scenie w 1968 roku Danuta Baduszkowa. Wychowało się na niej niemal całe po­kolenie. Grana przez blisko trzydzieści lat, osiągnęła rekordową liczbę po­nad 300 przedstawień.

Nie jest to niczym nadzwyczaj­nym, bo ta wzruszająca swym tragizmem opowieść o wielkiej miło­ści, wierności i poświęceniu cieszy się wyjątkową popularnością na ca­łym świecie. Zresztą nie brak w tej operze pięknych arii i duetów, wy­starczy wspomnieć o "Un bel di vedermo - Tam na wschodniej stronie" - arii tytułowej bohaterki z II aktu, czy wspaniałym duecie "Bimba delli occhi", który w finale I aktu śpiewają Butterfly i Pinkerton. Jeżeli dodać do tego pełną żaru i egzotycznego kolo­rytu muzykę, to popularność tej ope­ry staje się zrozumiała.

Pod najnowszą inscenizacją "Madamy Butterfly" podpisze się grono wytrawnych artystów. Jedynie reży­serię powierzono niemal debiutan­towi. Mariusz Treliński bardziej był dotychczas związany z filmem i teatrem niż z operą. Jedyną jego ope­rową realizacją był "Wyrywacz serc" Elżbiety Sikory, wystawiony w war­szawskim Teatrze Wielkim w 1995 roku. Może to być gwarantem odej­ścia od wszelkich schematów i zu­pełnie innego spojrzenia na to znane dzieło. Dekoracje będą dziełem Bori­sa F. Kudliczki. Kostiumy zaprojektują Magdalena Tesławska i Paweł Gra­barczyk. O kształt ruchu scenicznego zadba Emil Wesołowski. Od strony muzycznej przedstawienie poprowa­dzi znany, meksykański dyrygent Enrique Diemecke. Premierę zapowie­dziano na sobotę, 29 maja. Kolejne spektakle odbędą się 30 maja, 1 i 5 czerwca.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji