Artykuły

Powrót "Beczki prochu"

"Beczka prochu" to najbardziej znana sztuka Dejana Dukovskiego. Wystawiona na kilkunastu europejskich scenach, do­czekała się także ekranizacji. Trudno wyliczyć nagrody, które zdobył i sam autor, i film, i teatralne realizacje "Beczki pro­chu". Polska prapremiera odbyła się w Teatrze "Wybrzeże". 22 stycznia będzie można zobaczyć nagrodzony na międzyna­rodowym festiwalu "Kontakt" spektakl i spotkać się z jego twórcami a także z autorem sztuki - Dejanem Dukovskim.

Gdański spektakl był jednocze­śnie polską prapremierą "Beczki prochu". Sztuka napisana została pod wpływem pierwszych walk etnicznych w byłej Jugosławii i jest wstrząsającą opowieścią o świecie, w którym jedynym ar­gumentem staje się przemoc; gdzie ofiary szybko stają się kata­mi. Spektakl zrealizowany w Tea­trze "Wybrzeże" został uznany za kontrowersyjny poprzez brutalne pokazanie takiego właśnie świata. Doceniony został jednak na pre­stiżowym Międzynarodowyrn Fe­stiwalu Teatralnym "Kontakt" w Toruniu, gdzie zdobył trzecią nagrodę. Przedstawienie wyreży­serowała Grażyna Kania - nie­miecka reżyserka polskiego po­chodzenia, która dotychczas pra­cowała w teatrach Berlina i Wei­maru. Prapremiera "Beczki pro­chu" w Gdańsku była jej polskim debiutem.

Dejan Dukovski jest absolwen­tem filozofii na Uniwersytecie w Skop je. Dziś ma na swoim koncie wiele prestiżowych nagród i jest uważany za jednego z naj­bardziej interesujących współcze­snych dramaturgów. Obecnie mie­szka i pracuje zarówno w Skopje, jak i w Hamburgu.

W "Beczce prochu" grają: Mał­gorzata Brajner, Małgorzata Oracz, Mirosław Baka, Grzegorz Gzyl, Piotr Jankowski, Florian Staniewski i Dariusz Szymaniak.

Spektakl będzie można zoba­czyć 22 stycznia o godz. 19.00. Spotkanie z autorem sztuki, reży­serem przedstawienia, tłumaczką sztuki - Dorotą Jovanką Cirlić - oraz aktorami - po przedstawie­niu. Wstęp na spotkanie wolny.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji