Artykuły

Beczka prochu

Gwoździem projektu, organizowanego przez teatr Wybrzeże, a zatytułowanego "Bałkany, beczka prochu"?, będzie premiera sztuki młodego macedońskiego dramaturga Dejana Dukovskiego, która odbędzie się w najbliższą niedzielę w teatrze Wybrzeże w Gdańsku. "Beczka prochu" to opowieść o świecie, w którym jedynym argumentem jest brutalna przemoc.

Siedmiu aktorów, m. in. Małgorzatę Brajner, Mirosław Baka, Grzegorz Gzyl i Dariusz Szymaniak, wcieli się w 23 tragiczne postaci. Sztuka składa się z jedenastu scen, sytuacji, w których kolejne ofiary stają się katami. Spektakl reżyseruje niemiecka twórczyni Grażyna Kania. "Beczka prochu" zdobyła międzynarodową sławę przed sześcioma laty na festiwalu teatralnym Bonner Biennale.

Już pierwszy epizod, "Na zdrowie", kończy się twardą pointą. Dwaj mężczyźni siedzą w barze, rozmawiają. Jeden z nich chodzi o kulach. Opowiada, że został prawie na śmierć zatłuczony łomem przez jakiegoś nieznajomego. Drugi z nich pyta: "Wiesz, kto cię tak urządził? Ja".

W ramach projektu w Ratuszu Staromiejskim odbędzie się dyskusja "Czy Bałkany są beczką prochu?" z udziałem artystów i intelektualistów z Belgradu i Polski, której gościem honorowym będzie Tadeusz Mazowiecki. Posłuchamy też bałkańskiej muzyki w klubie Parlament i obejrzymy bałkańskie filmy w Superkinie Krewetka i Rosyjskim Ośrodku Nauki i Kultury w Gdańsku. Szczegółowy program w piątkowym "Dzienniku".

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji