Artykuły

Beczka prochu

Polska prapremiera w Wybrzeżu

Polska prapremiera sztuki "Becz­ka prochu" młodego macedoń­skiego dramaturga Dejana Dukovskiego odbędzie się 7 kwietnia w te­atrze Wybrzeże.

Dramat, napisany w połowie lat 90., po wybuchu pierwszych walk etnicz­nych w byłej Jugosławii, jest wstrząsa­jącą opowieścią o świecie, w którym je­dynym argumentem staje się przemoc. Podczas jedenastu scen kolejne ofiary stają się katami.

Prapremiera "Beczki prochu" odbyła się w Teatrze Narodowym w Skopje w 1993 r., następnie sztukę wystawio­no w Teatrze Dramatycznym w Belgra­dzie. W 1996 r. przedstawienie otwo­rzyło jeden z najbardziej prestiżowych festiwali teatralnych w Europie Bonner Biennale. Spektakl zebrał entuzjastycz­ne recenzje w Bułgarii, Niemczech i Austrii. W 1998 r. odwiedził Polskę podczas festiwalu Kontakt w Toruniu.

Goran Paskaljevics dokonał adaptacji filmowej tekstu Dejana Dukovskiego - film "Bure banita" nagrodzono na fe­stiwalu w Wenecji, nominowany był także do Oscara w kategorii najlepsze­go filmu zagranicznego.

W teatrze Wybrzeże w Gdańsku "Be­czkę prochu" przygotowała młoda re­żyser Grażyna Kania. Dotychczas pra­cowała w teatrach Berlina i Weimaru, premiera w Gdańsku jest jej polskim de­biutem. - Chodzi o uniwersalne spoj­rzenia na ten temat. Uważam, że ta sztu­ka może dotyczyć Polaka, Niemca, Ser­ba, Chorwata czy Palestyńczyka. A nawet najspokojniejszego Szwajcara w jego czyściutkim domku - mówi Gra­żyna Kania.

Scenografię i kostiumy stworzył Vinzenz Gertler, współpracujący z berlińskim Maxim Gorki Theater, Berliner Ensemble i Deutsches Schauspielhaus w Hamburgu. Z Grażyną Kanią pracował w ubiegłym ro­ku przy spektaklu "Don Juan powraca z wojny" Odona von Horvatha w Nationaltheater w Weimarze.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji